BRATISLAVA. Prelety vojenských lietadiel, obrnené vozidlá, húfnica Zuzana či odmínovací komplet Božena. Slovenská armáda sa pochváli ťažkou technikou na vojenskej prehliadke na Vajanského a Rázusovom nábreží v Bratislave. Po nábrežiach bude defilovať aj približne 340 vojakov z deviatich špecializovaných jednotiek. Jediné, čo diváci neuvidia, sú tanky.
„Vzhľadom na ich hmotnosť a na to nadväzujúcu vysokú pravdepodobnosť poškodenia vozovky a električkových koľají sme sa chceli vyhnúť akýmkoľvek škodám,“ vysvetľuje absenciu tankov na prehliadke hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela.
Počas prehliadky, ktorá sa bude podľa hovorcu konať za každého počasia, budú v hlavnom meste viaceré dopravné obmedzenia. V sobotu večer počas generálneho nácviku a hlavne v nedeľu popoludní bude okrem obidvoch nábreží uzatvorené aj Námestie Ľudovíta Štúra.
Tváre kampane: Štúr a Štefánik
Do Bratislavy sa vojenská prehliadka vráti po trinástich rokoch. Tá posledná v roku 1995 sa uskutočnila pri príležitosti 50. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Novovytvorená slovenská armáda mala vtedy len dva roky.
Tvárami bilbordovej kampane rezortu obrany, ktorej predchádza dnešný deň otvorených dverí na ministerstve, sa stali Ľudovít Štúr a Milan Rastislav Štefánik.
Prekvapivo môže vyznieť využitie Štúra, ktorého si ľudia nezvyknú spájať s armádou.
Historik Imrich Purdek z Vojenského historického ústavu to vysvetľuje tým, že Štúr bol kľúčovou osobnosťou slovenského dobrovoľníckeho zboru, ktorý 22. septembra 1848 zvíťazil v bitke v Brezovej pod Bradlom. Tento deň sa zároveň stal oficiálnym dňom Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Demonštrovali silu
Vojenské prehliadky podľa vojenského historika Vladimíra Segeša siahajú do 16. storočia, do obdobia žoldnierskych armád. Vtedy mali prehliadky výsostne praktický ráz a slúžili na spočítanie vojakov, uniforiem a zbraní. Neboli určené pre divákov.
Ukážkovú formu získali prehliadky až v 20. storočí. Vrchol zastrašujúcej demonštratívnosti dosiahli za Hitlera a Stalina. Počas slovenského štátu slúžili podľa historika Igora Baku na demonštráciu jednoty národa.
Jednu z najväčších vojenských prehliadok, „čo do počtu techniky a vojakov, ktorí tam pochodovali“, zažilo Slovensko podľa Segeša v roku 1980.
Za socializmu išlo podľa Purdeka hlavne o demonštráciu sily, kým teraz, tvrdí historik, ide o transparentné ukázanie toho, na čo dávajú občania peniaze.
Na otázku, koľko bude stáť tohtoročná prehliadka, však Gemela neodpovedal.