Ak investíciu zrušiť, tak len po častiach

Zlaté pravidlo pri investovaní, že investície sa nepredávajú, keď trhy padajú, sa potvrdilo aj včera. Po predošlých prepadoch svetové burzy rástli najrýchlejšie za posledných niekoľko rokov.

BRATISLAVA. Máte peniaze v akciových podielových fondoch alebo v investičnom životnom poistení? Ak ste zainvestovali len nedávno, napríklad vlani na jar, je veľmi pravdepodobné, že hodnota vašej investície je nižšia, ako to, čo ste vložili. Nielen pre poplatky, ktoré pri takýchto investíciách bývajú zvyčajne vyššie ako pri konzervatívnych alebo dlhopisových fondoch.

Menej máte najmä preto, že svetové finančné trhy sa dnes zmietajú v najväčšej kríze za posledných niekoľko rokov. Ceny akcií sa na svetových burzách v posledných týždňoch výrazne prepadli a stiahli so sebou aj investície vo väčšine ak­ciových fondov a v niektorých prípadoch aj v investičnom poistení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vôbec alebo po častiach

Nielen správcovia investícií, ale aj väčšina finančných poradcov sa zhoduje v rade, z ktorej sa už pomaly stáva klišé: Keď trhy klesajú, neoplatí sa vám vyberať peniaze z akcií alebo z akciových fondov, lebo sa zbavíte akejkoľvek šance stratu vymazať.

„Takýto postup by bol pre investora nevýhodný, lebo akcie kupoval pri vyššej cene a predajom za nižšiu cenu by utrpel stratu,“ povedal Pavol Ďurkovič z poradenskej firny AWD. Naopak, poradcovia odporúčajú prikúpiť ešte ďalšie akcie alebo podiely vo fondoch. Pri nízkych cenách ich totiž investor za rovnakú cenu nakúpi viac. „Pre rýchlejší návrat do bodu nulovej straty sa môže investor pokúsiť investovať pri nízkych cenách ďalšie peniaze, ale po častiach, nie naraz,“ hovorí člen predstavenstva Across Investments Roman Scherhaufer.

SkryťVypnúť reklamu

Sú aj iné názory, ktoré však vychádzajú z tej istej základnej schémy – pri prepadoch nepredávať. Podľa nich treba dať finančným trhom načas pokoj. „Momentálne sa určite neoplatí bez zrelej úvahy nielen predávať, ale ani kupovať,“ povedala Lucie Vitamvasová z pražskej firmy Trade Brokers.

Tí, čo investovali do akcií vlani, sú s veľkou pravdepodobnosťou v strate.

Nie sú všetci v strate

V inej pozícii sú však ľudia, čo majú peniaze v akciových fondoch alebo v akciách už dlhšie.

„V prípade, že má investor peniaze v akciových podielových fondoch viac ako päť rokov, s veľkou pravdepodobnosťou je v zisku aj v súčasnosti a je na jeho rozhodnutí, či si chce investíciu ďalej podržať,“ povedal výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ivan Znášik.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste v strate a prídete na to, že nemáte žalúdok na veľké riziko a nie ste ochotní znášať ďalšie straty, potom nezostáva nič iné, ako fondy, akcie alebo investičnú poistku predať. „V prípade, že investor zistí, že nemá dostatočný sklon k riziku, tak aj strata časti pôvodného vkladu stojí za uchovanie si zdravia a zdravého rozumu,“ povedal Znášik. Treba však rátať s tým, že napríklad pri odpredaji akciových podielových fondov bude treba zaplatiť poplatky. Pohybujú sa od jedného do piatich percent z hodnoty investície. Sú však prípady, keď sú aj nulové, napríklad pri investícii nad päť rokov.

Iné je to napríklad pri investičnej poistke. Tam si za minimálny poplatok, napríklad sto korún, môže klient investičnú časť produktu vybrať. Ale s tým, že si vo fonde nechá určitú sumu, napríklad 10-tisíc korún. Samozrejme, na poistnú časť nemá nárok, ak nenastala poistná udalosť.

SkryťVypnúť reklamu

A zasa rastú

Hoci trhy sa v uplynulých týždňoch prepadli, neznamená to, že ceny akcií klesajú každý deň. Burzy kolíšu. Akcie raz klesnú, inokedy sa trochu posilnia. Potvrdilo sa to napríklad včera, keď si pražská burza polepšila o vyše desať percent, britská skoro o osem a nemecká o päť percent.

Rástli aj iné burzy. Preto je podľa člena predstavenstva ČSOB Asset Management Vladimíra Šošovičku lepšie predávať akciové investície po častiach. „Takto investor využije výhody takzvaného priemerovania cien,“ povedal Šošovička.

V prípade, že investor zistí, že nemá dostatočný sklon k riziku, tak aj strata časti pôvodného vkladu stojí za uchovanie si zdravia a zdravého rozumu.

Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností

SkryťVypnúť reklamu

Garancie sú vyššie

To, čo sa stalo pred rokmi v kupónovej privatizácii, dnes nehrozí. Garančné schémy na finančnom trhu sú oveľa prísnejšie.

Pre licencované finančné subjekty na Slovensku platia prísne pravidlá investovania. Navyše pravidelne ich kontroluje Národná banka.

Najbezpečnejšou investíciou sú u nás vklady v bankách. Garancie sú menšie, ako kedysi, keď štát ručil prakticky za celý vklad. Dnes cez Fond ochrany vkladov štát vkladateľovi pri krachu banky vyplatí 90 percent vkladu, najviac však 20-tisíc eur (zhruba 600-tisíc korún).

Za peniaze v poisťovniach či v správcovských spoločnostiach štát neručí. „Poisťovne ako licencované subjekty finančného trhu, nad ktorými vykonáva dohľad Národná banka, musia dodržiavať všetky podmienky obozretného podnikania, stanovené slovenskou legislatívou,“ pripomína hovorkyňa banky Jana Kováčová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zákona je napríklad majetok podielnikov v podielových fondoch oddelený od majetku správcovskej spoločnosti, ktorá ich má na starosti. To pri investičných fondoch z kupónovej privatizácie nebolo. Správcovská spoločnosť má uložené peniaze podielnikov u depozitára. Ním je banka, ktorá nemôže byť majetkovo previazaná so správcovskou spoločnosťou. Na investovanie fondov platia prísne pravidlá, ako rozkladať riziko, napríklad podľa štátov, firiem, typov cenných papierov či sektorov.

„Pre poisťovníctvo nie je vytvorená špeciálna garan­čná schéma. No namiesto toho funguje napríklad povinnosť poisťovní tvoriť technické rezervy, ktoré sú pod prísnym dohľadom Národnej banky,“ povedala generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková. Aj poisťovne majú prísne pravidlá, ako nakladať s peniazmi napríklad pri investičnom poistení, čo Národná banka sleduje.

SkryťVypnúť reklamu

(ľja)

Pravidlá investovania

Kým pred pár rokmi mali u nás ľudia v podielových fondoch len niekoľko miliárd korún, dnes je to už zhruba 150 miliárd. Pri nákupe fondov však často obchádzajú základné pravidlá investovania.

Kým pred pár rokmi mali u nás ľudia v podielových fondoch len niekoľko miliárd korún, dnes je to už zhruba 150 miliárd. Pri nákupe fondov však často obchádzajú základné pravidlá investovania.

Investičný profil

Investícia je správnou iba vtedy, ak sa zhoduje s osobnosťou investora a presne odráža jeho osobný investičný profil. Na zostavenie osobného investičného profilu je nevyhnutné poznať, či má človek skúsenosti s investovaním do cenných papierov. Ak už na vlastných ziskoch či stratách spoznal cenové hojdačky akciových trhov, môže to ovplyvniť výber vhodnej investičnej stratégie. Predstavy o riziku nezodpovedajú vždy skutočnosti. Stratégia musí byť iná napríklad pri investícii do podielových fondov s cieľom zabezpečiť si o 30 rokov zdroj príjmov v dôchodku, ako keď si napríklad niekto chce zhodnotiť úspory s tým, že o päť rokov si kúpi auto.

SkryťVypnúť reklamu

Rozloženie rizika

Základným pravidlom je neukladať všetky prostriedky do „jedného košíka“. Investícia by mala byť rozložená do niekoľkých, od seba čo najmenej závislých fondov.

Investičný horizont

Každý typ fondu má iný minimálny investičný horizont. Ak investor nerešpektuje základné pravidlá, zvyčajne to vedie k stratám či nenaplneným očakávaniam. Napríklad ak­ciové fondy je rizikové držať menej ako 5 rokov. Naopak, pre dlhodobú investíciu nie je správne zvoliť výlučne peňažné či dlhopisové fondy a prehliadať možnosti akciových fondov.

Postoj k riziku

Riziko investície do podielového fondu spočíva v tom, že hodnota podielu sa stále mení. Dôležité je vedieť, či investor je ochotný pripustiť v záujme vyšších budúcich výnosov aj dočasné straty. Priemerná výnosnosť akciových fondov býva z dlhodobého hľadiska pomerne vysoká, no nemožno vylúčiť ani obdobia výrazných poklesov, na ktoré musí byť pripravený. Ak túto skutočnosť nemieni tolerovať, potom by sa mal orientovať radšej na menej výnosné, no pomerne stabilné dlhopisové či peňažné fondy.

SkryťVypnúť reklamu


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu