RÍM, BRATISLAVA. Jej reklamnou tvárou bola Sophia Lorenová a pápež Benedikt XVI. využil jej lietadlá na svojich všetkých desiatich zahraničných cestách. Letecká spoločnosť Alitalia, ktorá pred štyrmi dňami oslávila 62. výročie svojho založenia, krachuje. Len včera musela zrušiť asi tridsiatku letov.
A Taliani z toho vinia premiéra Silvia Berlusconiho. Keď sa v apríli ujal moci, veľký Cavaliere sa osobne zaručil, že pýchu Talianska zachráni. Odmietol preto aj skoršiu ponuku spoločnosti Air France, pretože chcel, aby národné aerolínie ostali v talianskych rukách.
Koniec talianskej legendy?
Devätnásty najväčší letecký prepravca na svete už desať rokov nevykazuje zisk a denne prerobí tri milióny eur. Alitalii nepomohla ani finančná injekcia tristo miliónov eur, ktoré do nej naliala Prodiho vláda v snahe predísť bankrotu. Ten spoločnosť vyhlásila v auguste.
Poslednou šancou bola ponuka talianskych investorov konzorcia CAI. Tí však tvrdili, že pre ozdravenie firmy budú musieť tritisíc z jej 19tisíc zamestnancov prepustiť. Na to prikývli len tri z deviatich odborových zväzov, ktoré zastupujú asi sedemtisíc pilotov a letušiek spoločnosti Alitalia.
Investori ponuku stiahli a podľa Augusta Fantozziho, dočasného správcu aerolínii, to znamená koniec Alitalie. „Situácia je dramatická a naozaj sa už pozeráme na dno priepasti,“ citovala Berlusconiho agentúra ANSA. Vláda poprela fámy, že sa chystá podnik znárodniť a z nezdaru obvinila opozíciu a ľavicové odbory.
Premiér nerieši ekonomiku
Pre štvormesačný Berlusconiho kabinet je kríza Alitalie skúškou ohňom. „Taliani volili Berlusconiho najmä preto, aby vyriešil tieto výzvy. Katastrofa v Alitalii je škvrnou na imidži neporaziteľného Berlusconiho,“ napísal taliansky ekonomický denník Il Sole 24 Ore.
Kritici vláde vyčítajú, že sa až príliš venovala otázkam bezpečnosti (vyslanie vojakov do ulíc talianskych miest či odoberanie odtlačkov prstov Rómom), aby si zvýšila popularitu a neurobila nič pre zlepšenie ekonomiky.
Medzinárodný menový fond (MMF) v apríli predpovedal hospodársky rast Talianska na rok 2008 na 0,3 percenta. Len na porovnanie Španielsko, odveký stredozemný rival, sa už roky drží v tomto ukazovateli nad tromi percentami.
Taliani nekupovali chlieb
Berlusconi sa tiež musí vyrovnať so stále nervóznejšími spotrebiteľmi, ktorí sa sťažujú na vysoké ceny potravín. Vo štvrtok ohlásili celodenný bojkot pečiva a cestovín. Talianov vyzývali, aby si deň nekupovali chlieb ani obľúbenú pastu.
„Cena pečiva sa v auguste medziročne zvýšila o 12 percent, cestoviny zdraželi o 25,6 percenta. Priemerná rodina tak na potraviny vynaloží o 1700 eur viac, ako vlani,“ cituje ANSA zástupcov spotrebiteľskej spoločnosti Codacon.
Organizátori tvrdili, že až 67 percent nakupujúcich v šiestich veľkých mestách, ktorých oslovovali počas dňa, sa do protestu zapojilo.
Pravicový líder, ktorý doteraz viedol prieskumy popularity, zažíva prvú vážnu krízu. Ak nechá padnúť taliansku legendu, môže to znamenať aj jeho koniec. „Je to prvá prehra Berlusconiho vlády, ale predovšetkým je to prehra pre našu krajinu,“ napísal denník La Stampa.