Demokratický kandidát na prezidenta Barack Obama od začiatku svojej politickej kariéry čelí otázkam o viere. Jeho otec bol moslim, no on sám je kresťanom - odo dňa, keď ako 27-ročný vstúpil do chicagskeho kostola Najsvätejšej Trojice protestantskej Zjednotenej cirkvi Kristovej (Trinity United Church of Christ). Miestny pastor Jeremiah Wright ho oženil, krstil mu dcéry. Boli dobrými priateľmi, potom prišli nahrávky reverendových kontroverzných kázní a do kampane sa opäť vtesnalo slovo rasizmus. Pochopiť afrocentrické kresťanské denominácie v Spojených štátoch môže však byť komplikované a klamné. Majestátny kostol sa vypína na 95. ulici v chudobnej južnej časti Chicaga. Pred súčasným lídrom fary, reverendom Otisom Mossom sedia a stoja počas nedeľných bohoslužieb tisícky veriacich. Nie je výnimkou, aby omša trvala vyše tri hodiny. "A mohli by byť aj dlhšie," usmeje sa recepčná vo vstupnej hale kostola. Niečo týchto veriacich spája: sú čierni. Pri vstupe do kostola vás privíta obraz čierneho Krista. Bielych veriacich by ste spočitali na prstoch jednej ruky. Rovnako ako čiernych veriacich v kostoloch v Západnej Virgínii. "Otvorene čierni a kresťanskí," znie motto kostola vytlačené na odznaku členov a sympatizantov.
Mohlo by sa zdať, že sú to radikáli, bodka. Na prvý pohľad, no každá minca má dve strany. "Som rada, že ste tu," objíma ma černoška na začiatku bohoslužby. "Hej, brácho, dúfam, že sem prídeš aj nabudúce," podáva mi ruku ďalší. Nevedia, že som novinár. "O našich členoch, o farnosti, o senátorovi Obamovi s médiami nekomunikujeme," zdôrazňuje diakonka Donna Hammondová-Millerová a k novinárom sa stavia odmerane: "Ste vítaný, no, prosím, nerušte obrad."
Dôraz na africké korene
"My sme nezačali ako otroci, ale pri lúčoch v Afrike, tam bola naša civilizácia," káže reverend Howard-John Wesley, ktorý dnes v kostole hosťuje. Jeho kázeň je inkluzívna, hoci sa zameriava na sociálne problémy Afroameričanov. Pochopiteľne, veď pred nimi v južnej časti Obamovho mesta reční. Vášnivo. Za ním stojí zbor vo farebných tradičných afrických odevoch a dopĺňa ho piesňami oslavujúcimi Boha. "Musíme povstať, musíme sa prebudiť z toho spánku, využiť šancu," burcoval Wesley svoje ovečky, aby neboli ľahostajné k svojmu osudu a nabádal ich, aby sa zo sociálnej neistoty dostali vlastnou prácou a využitím talentu.
Tento afrocentrizmus je badateľný v každom kúte Trinity. Od miestneho kníhkupectva až po čítania z Biblie. Tie sa zameriavajú na africké korene kresťanstva, napríklad keď žalm hovorí o tom, ako Etiópia vystiera ruky k Bohu. Kontroverzný kazateľ fary rád označoval Mojžiša ako "afrického princa" a citoval slová zo Zjavenia, v ktorých sa o Kristovi hovorí ako o niekom s "bronzovou pleťou a brčkavými vlasmi". To sa, samozrejme, stretáva s nevôľou mainstreamovej bielej spoločnosti. Niektorí dokonca hovoria o rasizme v opačnom garde. Obzvlášť kontroverzný je tzv. černošský hodnotový systém typický pre tieto cirkvi: "Záväzky k čiernej spoločnosti, čiernej rodine a čiernej pracovnej etike". Na druhej strane pri posilňovaní Afroameričanov ako sociálnej skupiny treba mať na pamäti históriu rasizmu a segregácie v Spojených štátoch.
Kontroverzný pastor
Bývalý pastor Jeremiah Wright (po ktorom je mimochodom nazvaná aj ulica pred kostolom) však Obamovi v jeho snahe o prezidentské kreslo príliš nepomohol. "Prekliata Amerika, prekliata Amerika za to, že s černochmi zaobchádza ako s menejcennými," ozývajú sa Wrightove slová v ušiach mnohých Američanov.
Obama sa s Wrightom poznal od 80. rokov, keď v kostole pracoval ako komunitný organizátor. Dobre si rozumeli. Nielenže ho zosobášil s Michelle, ale pokrstil aj jeho dcéry. Navyše, Obamove vlastné memoáre Odvaha nádeje sa v názve inšpirovali práve jednou z mnohých Wrightových kázní.
Prezidentský kandidát sa musel od Wrighta v kampani rýchlo dištancovať. Najprv jeho slová odsúdil, ale odmietol sa zriecť jeho priateľstva. No médiá, obzvlášť tie konzervatívne, stále vyťahovali jeho vzťah s teológom. Potom sa v apríli Wright vybral na vlastné mediálne turné. V novinárskom klube vo Washingtone vyhlásil, že útok naňho bol aj útokom na celú černošskú cirkev. Kritici však tvrdia, že podobných radikálnych výrokov ako Wright sa svojho času dopustil aj legendárny bojovník za občianske práva, černošský kazateľ Martin Luther King. Z Wrighta sa napokon stala karikatúra kazateľa Božieho slova.
Obama sa koncom mája od kolísky svojho kresťanstva dištancoval. V kampani mu podobné extrémistické názory iba škodia. "Je to spŕška výkrikov, ktoré nemajú reálny podklad. Zneužíva rasizmus, jeho vystúpenie je ohavné a deštruktívne," odkázal svojmu bývalému priateľovi.
Okrem kontroverzií bol však Wright aj liberálnym hlasom na konzervatívnych chodbách černošského kresťanstva, napríklad obhajoval práva homosexuálov. Trinity takisto vznikla ako protiklad k narastajúcemu vplyvu radikálnych černošských islamských skupín, ktoré našli živnú pôdu práve v Chicagu.
Vplyvná farnosť
Trinity pritom stála na začiatku Obamovej politickej kariéry. Členovia farnosti sú v miestnej komunite vplyvní. Prvého černošského prezidentského kandidáta do veľkej politiky katapultovalo práve senátorské kreslo za chicagskú južnú stranu v zákondarnom zbore štátu Illinois.
Práve v Trinity získal Obama tie správne konexie a vybudoval si svoj imidž nadrasového kandidáta: vychovaného v bielej rodine, ale pracujúceho pre chudobné černošské štvrte. V kostole s ním na spoločné služby Božie chodila miestna politická aj kultúrna smotánka - od zákonodarcov cez sudcov až po televíznu megahviezdu Oprah Winfreyovú.
Viera tradične zohráva v americkej politike dôležitú úlohu, a tak sú aj Obamova osobná filozofia a teológia pod drobnohľadom médií. Niet sa čo čudovať, že ešte pred prezidentskými debatami sa najprv stretol so svojím republikánskym súperom Johnom McCainom na fóre v kostole. "Stále nie sme viazaní tými základnými princípmi z Matúša: to, čo urobíte pre posledného z mojich bratov, to robíte pre mňa". "Hovorím o chudobe, rasizme a sexizme...," pokračoval Barack Obama. Práve Trinity stála pri formovaní jeho postojov, hoci ho nakoniec aj potopila.
Kostol Najsvätejšej Trojice je rovnako čierny ako kresťanský, je komplexným miestom. Tradičným afroamerickým cirkevným miestom. "A či nie sú grécki pravoslávni či nemeckí luteráni?" povedal nedávno médiám nový pastor Moss. Zdôraňuje, že je logické, ak sa ich kázne zameriavajú na komunitu, pred ktorou kážu. Médiá sa však počas prezidentskej kampane právom pýtajú, ako do toho zapadajú kontroverzné vyhlásenia kazateľa Wrighta. Na druhej strane: názory, ktoré senátor z Illinois vo svojom (bývalom) kostole naozaj nemusel počuť.
FOTO |
Barack Obama a Jeremiah Wright v časoch priateľstva. |
Kontroverzný kostol hostí väčšinou čiernych veriacich. |
Autor: Chicago