Kríza poradím bohatých nezakývala

Vstupenkou do Top 400 Američanov je majetokza 28 miliárd korún.

Majetok Sheldona Adelsona klesal minulý rok rýchlosťou 1,5 milióna dolárov za hodinu.Majetok Sheldona Adelsona klesal minulý rok rýchlosťou 1,5 milióna dolárov za hodinu. (Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA. Úverová kríza, ktorá na svetových trhoch trvá už viac ako rok, rebríčkom najbohatších Američanov výrazne nezakývala.

Celkové bohatstvo miliardárov podľa rebríčka 400 najbohatších Američanov časopisu Forbes dohromady tvorilo na konci augusta tohto roka 1,53 biliónov dolárov. V korunách by šlo o číslo, ktoré by sa začínalo číslovku 33, po ktorej by nasledovalo dvanásť núl.

Ak by všetci ľudia na Slovensku pracovali 16 rokov, tak ako tento rok, vytvorili by hodnotu porovnateľnú s majetkom 400 najbohatších Američanov v tomto roku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Oproti minulému roku vzrástol majetok Forbesom sledovaných amerických top boháčov v dolároch približne o 2 percentá.

Aj keď sa poradie v rebríčku premiešalo a podaktorí boháči z neho vypadli, na to, aby ste sa do rebríčka dostali, potrebujete majetok viac ako 28 miliárd korún (929,4 milióna eur). Teda rovnako ako minulý rok.

Na vrchole poradia sa už pätnásty rok drží zakladateľ Microsoftu Bill Gates s odhadovaným majetkom vo výške 57 miliárd dolárov. Nasleduje investor Warren Buffett a zakladateľ softvérovej firmy Oracle Law­rence Ellison.

Hazard sa nevyplatil

Fakt, že v obehu koluje menej peňazí a ľudia sú pri ich míňaní opatrnejší, pocítil najmä zábavný priemysel. Najväčší prepad majetku zažil prevádzkovateľ siete kasín Sheldon Adelson, ktorého majetok sa za uplynulých dvanásť mesiacov podľa časopisu Forbes zmenšil o 13 miliárd dolárov. V priemere strácal jeden a pol milióna dolárov každú hodinu. Hodnota akcií jeho spoločnosti sa od októbra minulého roka prepadla o 75 percent. „Ak by bohatí nebohatli, znamenalo by to, že ekonomika stojí,“ povedal editor rebríčka Matthew Miller. „Na trhu je veľmi málo voľných prostriedkov, nedajú sa uzatvárať nové obchody a ekonomika sa scvrkáva,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Forbes uzatvoril sledovanie hodnoty majetku 29. augusta. Nová vlna krízy, ktorú trhy zažívajú v posledných dňoch, sa na ňom neodzrkadlila. Otrasy mohli zmeniť majetkové pomery viacerých miliardárov v rebríčku. Isto medzi nich patril aj Eli Broad ktorý ako akcionár AIG pri posledných otrasoch pravdepodobne stratil stovky miliónov dolárov a mohol prísť o svoju 48. priečku v rebríčku.

Svet rástol

Celková úroveň osobného bohatstva sa ešte minulý rok globálne zvýšila o 5 percent a dosiahla viac ako 109 triliónov dolárov. Podľa spoločnosti Boston Consulting Group, ktorá údaje za rok 2007 zozbierala a spracovala, rástol objem bohatstva v súkromných rukách už šiesty rok po sebe. Majetok sa najviac hromadil v rukách najbohatších ľudí, ale rýchlo rástlo aj bohatstvo domácností v rozvíjajúcich sa regiónoch, ako napríklad Čína.

SkryťVypnúť reklamu

Vrchné jedno percento najbohatších ľudí, držalo v rukách viac ako tretinu celkového bohatstva. Najbohatšia tisícina percenta ľudí držala pätinu všetkého bohatstva.

Aj bohatí sa museli kríze prispôsobiť. Podstatná časť majetku sa presunula do konzervatívnych investícií. Ľudia viac držia peniaze na domácich trhoch. Kríza najviac zasiahla Spojené štáty, kde osobné bohatstvo vyjadrené v dolároch v minulom roku vzrástlo o 3,8 percenta. Naopak rýchlo bohatnú domácnosti v Ázii, Pacifiku a Latinskej Amerike, ktoré medziročne zbohatli o 14 percent.

Rozvojové regióny ťažili z rastu výroby a stabilnejšieho politického prostredia, ktoré prinieslo silnú menu a investície. „Finančná kríza aj naďalej znižuje atraktivitu zabehnutých trhov,“ povedal spoluautor správy o bohatstve Victor Aerni.

SkryťVypnúť reklamu

Bohatstvo v súkromných rukách by však aj naďalej malo rásť, aj keď pomalším tempom. Spoločnosť predpokladá, že priemerný ročný rast bude v nasledujúcich piatich rokoch dosahovať približne tri percentá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu