BRATISLAVA. Na Slovensko dnes dorazia zástupcovia Strany európskych socialistov, aby sa presvedčili o úrovni slovensko– maďarských vzťahov.
Predseda SNS Ján Slota sa pred ich príchodom pripomenul spŕškou protimaďarských výrokov. Na tlačovej konferencii strany tvrdil, že nacionalistické Maďarské gardy sa možno vyzbrojujú, aby likvidovali niektorých politikov z okolitých krajín. Sám vraj dostáva desiatky výhražných listov, v ktorých sa mu vyhrážajú likvidáciou. Niektoré majú pečiatky maďarskej pošty.
Vedúci predstavitelia Maďarskej gardy tvrdia, že ich členovia nemôžu ani nebudú nosiť zbrane. Pred niekoľkými týždňami však v Maďarsku bola založená spoločnosť pod názvom Maďarská garda, ktorá sa špecializuje na bezpečnostnú techniku a ochranu objektov.
Peter Schön, jeden zo zakladateľov tejto firmy pre maďarský server www.168.hu povedal, že s gardou ako polovojenskou organizáciou nemajú nič spoločné, ale „ak členovia tejto organizácie budú mať dostatočnú kvalifikáciu... s radosťou ich zamestnám”.
Maďarská prokuratúra preveruje, či konanie občianskeho združenia Maďarská garda, je v súlade so zákonmi.
Popletený Slota
SNS žiada oživenie domobrany. Zatiaľ čo podpredsedníčka strany Anna Belousovová chce prijať zákon na vytváranie domobrany, Slota tvrdí, že takýto zákon koalícia HZDS, SNS a ZRS prijala. Slotovi však celkom nesedeli dátumy. Zákon o domobrane mal byť prijatý za Mečiarovej vlády „pred ôsmimi rokmi“, teda v roku 2000 a zároveň už po nástupe Dzurindovej vlády v roku 1998 v praxi zaniknúť. Účinok zákona bol podľa šéfa SNS „dá sa povedať nejakým spôsobom znegovaný“ a teraz ho chcú len oprášiť. Len veľmi hlúpy človek si podľa neho nepripravuje obranu, „keď sa niekto naňho chystá“. Domobrana vznikala počas Mečiarovej vlády v roku 1995 po nástupe Jána Siteka zo SNS za ministra obrany. Slota vtedy hovoril o hlavniach maďarských tankov otočených na Slovensko. Zákon nikdy nebol prijatý.
Domobranu chce len SNS
„Ja tu nebudem robiť 19. ani 20. storočie. To nech si robia Maďari a ich všelijaké Maďarské gardy. Máme normálnu profesionálnu armádu, bezpečnostné zložky. Nepotrebujeme domobranu, rodobranu (polovojenské jednotky vojnového Slovenského štátu – pozn. red.),“ povedal podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
„Treba hľadať diplomatické cesty riešenia problémov a nie vojenské alebo obranné,“ myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni, ktorý je proti vytváraniu domobrany.
SME sa pýtalo ministerstva zahraničia, či má informácie o ozbrojovaní sa gárd.
„Nevidíme dôvod vyjadrovať sa k slovám Slotu, keďže na nebezpečenstvo gardy ako polovojenského zoskupenia sme už upozorňovali,“ povedal hovorca ministerstva Ján Škoda.
Polícia o vyhrážkach nevie
Slotovi sa vraj vyhrážajú smrťou, políciu však doteraz o pomoc nepožiadal.
„Nehovorím o listoch, ktoré dostávam poštou, kde sa mi už vyhrážajú, ako ma zlikvidujú.“
Na niektorých sú vraj aj pečiatky maďarskej pošty.
„Pán Slota sa môže pokojne s podnetom obrátiť na ministerstvo vnútra alebo na políciu. Prípad bude preverený a v prípade potreby aj poskytnutá ochrana,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Slota sa postavil aj proti výstavbe mostov cez hraničnú rieku Ipeľ, aby po nich na Slovensko neprišli obrnené transportéry. Šéfa delegácie eurosocialistov Hannesa Swobodu zasa zaradil k maďarským lobistom.
Európski socialisti, ktorým v minulosti prekážala účasť nacionalistickej SNS vo vláde, prichádzajú na návštevu Slovenska a Maďarska na pozvanie europoslankyne Moniky Beňovej zo Smeru.
„Dúfam, že sa po tejto dôležitej ceste zúži priepasť medzi Maďarmi a Slovákmi,“ povedala maďarská europoslankyňa Zita Gurmayová.