N
BRÉMY, BRATISLAVA. Hladu, štyridsaťstupňovým horúčavám a hlavniam kalašnikovov čelila posádka nemeckej lode BBC Trinidad. Velil jej slovenský kapitán Ján Konečný, ktorého aj s posádkou piráti celé tri týždne zadržiavali na pobreží Somálska. Obsadiť nákladnú loď bola hračka. Piráti mali rýchle člny a moderné zbrane.
Podrobnosti únosu a vyjednávanie s kriminálnikmi opísal pre magazín Spiegel majiteľ spoločnosti Belugu Shipping, ktorá loď vlastní. „Nikto si nevie predstaviť, čím sme prešli,“ hovorí Niels Stolberg. Nešlo iba o peniaze a majetok, ale o životy trinástich členov posádky.
Únos bol hračka
Čínska loď, ktorá v Adenskom zálive plávala v blízkosti BBC Trinidad, varovala kapitána Jána Konečného, že ich sledujú podozrivé lode. Posádka sa pokúsila ujsť a skúsila aj cik-cak manéver, rýchle člny pirátov ju však ľahko dobehli.
Banditi sa priblížili k lodi, vystrelili do vzduchu a vyzvali kapitána vypnúť motory. Deväť Somálčanov vyšlo na palubu a donútili posádku, aby im odovzdala mobily a peniaze. Kapitán potom musel nasmerovať loď do zálivu pri meste Eyl.
Vycvičený kapitán
Ján Konečný sa len pár týždňov pred tým zúčastnil na špeciálnom tréningu na ostrove Spiekerrog. Nacvičoval sa postup, ako reagovať v prípade útoku pirátov. Vďaka tréningu sa posádke podarilo vyslať varovný elektronický signál, ktorý automaticky poslal polohu lode do centrály v Brémach.
Po štyroch dňoch sa piráti ozvali do Nemecka a muž menom Abdi požiadal o výkupné osem miliónov dolárov. „Ak nezaplatíte, loď vyhodíme do vzduchu,“ povedal do telefónu šéfovi spoločnosti Beluga.
Hlad a drogy
Stolberg po konzultáciách s poradcami navrhol iba 800tisíc dolárov, čo Abdi okomentoval ako neuveriteľne málo. Vyhrážal sa, že potrestá posádku. Stolberg potom sumu mierne zvýšil. Námorníkom sa medzitým míňali zásoby jedla a teplota dosiahla štyridsať stupňov.
Prestali sa sprchovať, aby šetrili vodou. V jednej chvíli sa kapitánovi podarilo spojiť s Brémami a opísať pirátov. „Fakt je, že berú drogy. Nič nejedia, nič nepijú. Namiesto toho jedia zelenú trávu. Myslím, že je to niečo ako koka. Ktovie, čo urobia, ak stratia hlavu,“ povedal Ján Konečný podľa Spieglu.
Piráti začínali byť netrpezliví, posádke hrozili zabitím a jeden deň musela hladovať.
Dva kufre peňazí
Z ničoho nič však piráti 1. septembra upustili zo svojich požiadaviek. Možno len špekulovať prečo. Mohli sa obávať amerických vojakov, ktorí mali zasiahnuť v oblasti, alebo si uvedomili, že viac peňazí od Nemcov nevydolujú.
Brémska spoločnosť následne naplnila dva kufre bankovkami, ktoré dopravila do kenského Nairobi. Tam ich prevzala britská bezpečnostná služba, ktorá ich doručila do Somálska.
Piráti peniaze rozdelili do 18 batohov, ktoré zrejme putovali 18 klanom. Podľa medializovaných správ Beluga zaplatila milión stotisíc dolárov.
Podľa informácií SME je kapitán Ján Konečný teraz v Ománe a odkiaľ má smerovať na stredné Slovensko, aby sa stretol s rodinou.
Sarkozy zatočí s pirátmi
Francúzsky prezident varoval somálskych pirátov pred ďalšími únosmi. Inak sa s nimi poráta Európska únia.
Tri desiatky francúzskych vojakov prepadli jachtu, ktorú pred dvoma týždňami uniesli somálski piráti. Počas utorkovej záchrannej akcie, ktorá trvala iba desať minút, zabili jedného piráta a šiestich zajali. Ide už o druhú takúto operáciu francúzskej armády pri pobreží Somálska.
Tentoraz sa podarilo oslobodiť manželov Jeana-Yvesa a Bernadette Delannovcov, ktorí pochádzajú z Francúzskej Polynézie. Piráti ich jachtu uniesli začiatkom septembra v Adenskom zálive. Operáciu nariadil prezident Nicolas Sarkozy po tom, čo sa zistilo, že piráti chcú rukojemníkov zavliecť k mestu Eyl, ktoré slúži banditom ako základňa. „Piráti teraz vedia, že podstupujú veľké riziká,“ povedal Sarkozy podľa AFP.
Situáciou sa zaoberali aj ministri zahraničných vecí EÚ, ktorí sa dohodli na vytvorení špeciálnej skupiny, ktorá má koordinovať boj proti pirátom. Zvažujú aj možnosť vyslať do Adenského zálivu vojenskú misiu EÚ.
(hud, sita)
Kliknite - obrázok zväčšíte.