WASHINGTON, BRATISLAVA. Spojené štáty chcú znovu otvoriť studne, ktoré kedysi dávno zavreli. Aj pod tlakom vysokej ceny ropy v utorok Snemovňa reprezentantov zrušila 27-ročný zákaz ťažby ropy v amerických pobrežných vodách.
S povolením jednotlivých štátov tak vo vzdialenosti 80 až 160 kilometrov od pobrežia budú môcť ropné spoločnosti hľadať a následne aj začať ťažbu. Nad 160 kilometrov možno ťažiť bez obmedzenia.
Povolenie vŕtať bližšie k pobrežiu presadili, paradoxne, demokrati. Ich kandidát na prezidenta Barack Obama bol doteraz proti ťažbe v pobrežných vodách. Naopak, tábor republikánov dlhodobo podporuje zrušenie zákazu. Dokresľuje to aj fakt, že heslo „Vŕtaj, dievča, vŕtaj“ sa stalo jedným z hlavných sloganov republikánskeho konventu, ktorý potvrdil ako kandidáta na prezidenta Johna McCaina. Ten je tiež veľkým podporovateľom zrušenia zákazu.
Utorkový zákon však republikáni z politických dôvodov nepodporili. Naraziť môže ešte v Senáte a rovnako jeho vetovaním podľa agentúry AP pohrozila aj Bushova administratíva.
Prvýkrát začali Američania ťažiť ropu pri pobreží už koncom 19. storočia v Kalifornii. Práve vo vodách obmývajúcich tento štát sa stala udalosť, ktorá zmenila americkú politiku v otázke ťažby ropy.
V januári 1969 v oblasti asi 10 kilometrov od pobrežia Kalifornie vytieklo z praskliny na jednej ropnej plošine veľké množstvo ropy. Na mori pri známom turistickom centre Santa Barbara plávala veľká ropná škvrna s rozlohou dvetisíc kilometrov štvorcových. Zasiahnutých bolo 50 kilometrov pobrežia.
Dovtedy najväčšia ekologická katastrofa v USA naštartovala hnutie, pod ktorého tlakom v roku 1981 zakázali ťažiť ropu v pobrežných vodách. Výnimku získali len niektoré časti v Mexickom zálive a pri Aljaške.
Američania dlho tento zákaz podporovali. Ich názor zmenila zvýšená cena benzínu, keď v lete tohto roku prekročila psychologickú hranicu štyri doláre za galón (asi 22 korún za liter). V súčasnosti so zrušením zákazu podľa prieskumov dve tretiny ľudí súhlasia.
Okrem environmentológov s návrhom nesúhlasia aj niektorí experti. Podľa nich je väčšina amerických zásob bližšie od pobrežia ako povolených 80 kilometrov. Navyše, nie sú záruky, že ťažba v pobrežných vodách bude viesť k poklesu cien.