BRATISLAVA. Po augustovej pauze sa už čoskoro opäť oplatí zájsť na huby. Doterajšia hubárska sezóna bola mimoriadne dobrá. Striedanie slnka a dažďov od júna do augusta prialo hubárom na celom Slovensku.
„Posledných niekoľko týždňov bolo veľké sucho a huby prestali rásť takmer všade. Je to normálne, aj huby si potrebujú oddýchnuť,“ hovorí mykologička Ivona Kautmanová.
Ladislav Hagara zo Spoločnosti na výskum húb očakáva, že po výdatnych dažďoch na celom území by mali do týždňa vyprovokovať rast niektorých druhov húb.
Hubári by mali byť úspešní pri hľadaní plávok, a koncom mesiaca by už mohli rásť aj pravé hríby.
Najviac si ľudia zvyknú ceniť hríb dubový, smrekový, sosnový a bronzový.
Potrebujú vlhkosť
Vodu a vlhkosť huby potrebujú a ani ochladenie by nemalo ovplyvniť ich ďalší výskyt, pretože zem je ešte stále prehriata.
„Predpokladám, že huby začnú opäť rásť, ale pretože je zima, tak nie hneď. Závisí to od toho, koľko ešte naprší a aké budú teploty, najmä v noci,“ povedala Kautmanová.
September patrí zväčša k hubársky najlepším mesiacom, tento rok to však úplne platiť nebude. Začiatok „žatvy“ sa posunie ku koncu septembra a pokračovať bude aj v októbri. Podľa Hagaru by terajšie ochladenie malo naštartovať rast typických jesenných húb.
Rásť by mali do novembra
V lesoch v tomto období najčastejšie rastú podpňovky, známe aj ako václavky, strmuľky či pôvabnice. Hubári nájdu aj rýdziky, masliaky aj modráky. Kautmanová hubárom odporúča, že ak majú záujem o suchohríby hnedé, treba zájsť do lesov na Záhorí.
„Ešte stále rastú bedle a na lúkach sa dajú zbierať šampiňóny. Kto si trúfa, môže zbierať muchotrávky červenkasté, ale pozor, ešte stále rastú aj smrteľne jedovaté muchotrávky zelené,“ upozorňuje mykologička.
„Počasie neuškodí ani hríbom, veď najrýchlejšie rastú pri teplote okolo 17 stupňov. Vlahový deficit je však veľký. Dúfame, že prídu ešte ďalšie udržiavacie dažde,“ hovorí Hagara. Tie by mali zabezpečiť dosť vlahy koreňom stromov, z ktorých čerpá živiny väčšina jedlých húb.
Vrchol sezóny by mohol nastať v čase babieho leta. Väčšinou rast húb definitívne zastavia prvé silnejšie mrazy.
„Všetko závisí od počasia. A to sa nedá predpovedať na viac než 10 dní. V septembri a októbri rastú u nás stovky a stovky druhov húb, a to vo všetkých regiónoch,“ vraví Hagara. Sezóna by sa mala skončiť v polovici novembra, ale boli roky, že huby rástli takmer do Vianoc. Počasie hríbom neuškodí, veď najrýchlejšie rastú pri teplote okolo 17 stupňov. Vlahový deficit je však veľký.
Ladislav Hagara, Spoločnosť na výskum húb