BRATISLAVA. Slovákov žijúcich za hranicami štátu zrejme ubudne. Vyplýva to z koncepcie starostlivosti o krajanov, ktorú včera schválila vláda.
V súčasnosti žije v Česku, Srbsku, Maďarsku, Spojených štátoch, Kanade, Británii a ďalších krajinách asi 2,2 milióna Slovákov. Na Slovensku sa k slovenskej národnosti podľa posledného sčítania ľudu z roku 2001 hlásilo asi 4,6 milióna ľudí.
Najpočetnejšia skupina zahraničných Slovákov, asi 1,2 milióna, žije v Spojených štátoch. Napriek tomu, že sa hlásia k svojim slovenským koreňom, „sú značne asimilovaní, jednotiaci aspekt materinského jazyka sa stratil“, napísali autori koncepcie. Neodhadli však, o koľko by sa mohol počet krajanov znížiť.
Postupné splývanie s väčšinovým obyvateľstvom možno podľa koncepcie pozorovať aj v európskych štátoch s tradičnými slovenskými menšinami, akými sú Maďarsko, Rumunsko či Srbsko.
„V súvislosti s aktuálnymi procesmi v slovenských komunitách v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy môžeme očakávať postupné znižovanie počtu osôb hlásiacich sa k slovenskej národnosti,“ uvádza sa v materiáli.
Zahraniční Slováci dostali minulý rok z rozpočtu cez grantový systém Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí spolu 36 miliónov korún (takmer 1,2 milióna eur). V nasledujúcich rokoch ich chce vláda cez grantové projekty podporovať sumou 40 miliónov korún (takmer 1,33 miliónov eur) ročne a Slovákov v Maďarsku tromi miliónmi korún (takmer 100-tisíc eur).
Kabinet včera odobril aj postavenie Pamätníka slovenského vysťahovalectva, ktorý má stáť v Bratislave do dvoch rokov. Slovenská televízia má zasa do roku 2010 pre krajanov v zahraničí spustiť špeciálne vysielanie.