KYJEV, PRAHA. Kedysi verní oranžoví spojenci, dnes politici neschopní udržať vládu. Koaličné manželstvo premiérky Julie Tymošenkovej a prezidenta Viktora Juščenka sa včera skončilo. Netrvalo ani rok.
Ľavicová a prorusky naladená opozícia neskrývala nadšenie, keď Blok Julie Tymošenkovej a prezidentský blok Naša Ukrajina – Národná sebaobrana vyhlásili definitívny rozchod. Ihneď po tom komunisti navrhli začatie impeachmentu, teda zosadenia hlavy štátu. „Voz, ktorý ťahala tzv. demokratická koalícia, doslúžil. Definitívne,“ vyhlásil predseda najväčšej opozičnej Strany regiónov Viktor Janukovyč.
Ruský scenár?
Rozvod oranžových oficiálne oznámil na včerajšom zasadaní ukrajinskej Najvyššej rady jej predseda Alexander Jacenjuk z prezidentovej strany. Pripomenul, že ak sa nepodarí do 30 dní vytvoriť novú parlamentnú väčšinu, prezident môže Najvyššiu radu rozpustiť a vyhlásiť ďalšie predčasné voľby.
Sám Juščenko nestráca nádej na obnovenie zväzku s Tymošenkovou, s ktorou síce v roku 2004 „tvoril oranžovú revolúciu“, no neustále sa s ňou háda. Námestník sekretariátu prezidentskej kancelárie Andrej Kislinskij naznačil, že hlava štátu tuší, odkiaľ je organizovaný rozpad v skupinách ukrajinských demokratov. „Sú iné, zo zahraničia riadené scenáre,“ povedal a komentátori zhodne doplnili krajinu, ktorú má na mysli: Rusko.
Na rozdiel od Juščenka Tymošenková o spojenectvo s prezidentom nestojí a pripravuje sa na parlamentné i na prezidentské voľby. Na to, aby sa stala prvou prezidentkou Ukrajiny, po rozchode s Juščenkom potrebuje podporu znepriatelenej ľavicovej a promoskovskej opozície.
Chce Júlia iného Viktora?
O budúcej koalícii premiérky s Janukovyčovou krajne proruskou Stranou regiónov sa už píše v ukrajinskej tlači. Za hlavného víťaza takého vývoja, keď by sa na Ukrajine k moci de facto dostala z Moskvy podporovaná klika Janukovyča, označujú Rusko.
Spory v demokratickom tábore trvajú od oranžovej revolúcie. Posledný pokus o vytvorenie politického zväzku urobili demokrati po predčasných parlamentných voľbách v septembri 2007.
Nevydržali ani rok
Už v tomto roku začiatkom septembra vypukli nové spory. Blok Tymošenkovej spolu s ľavicovou a proruskou opozíciou vtedy presadil zákony okliešťujúce právomoci prezidenta Juščenka. Zjednodušili i procedúru impeachmentu, po ktorom teraz volajú komunisti.
Juščenko označil taký postup spojencov za zradu a poslancov obvinil z pokusu o štátny prevrat.
Prezident od svojho nástupu k moci presadzoval integráciu Ukrajiny do Európskej únie, vstup do NATO a vyslobodenie sa z ruského vplyvu i energetickej závislosti. Postoj voči Moskve, v ktorej Tymošenková vidí nutného partnera, nie nepriateľa, je hlavným bodom sporu medzi bývalými spojencami.
Autor: Agentúra Epicentrum