LONDÝN, BRATISLAVA. Minulý rok priviezli do márnic v Guatemale 5781 zavraždených ľudí. Prevažná väčšina z nich zomrela po výstrele z ľahkej zbrane. Len jedno percento z vrážd sa podľa guatemalského viceprezidenta objasní.
Na zozname najväčších dovozcov malých ručných zbraní do tejto stredoamerickej krajiny boli v rokoch 2004 až 2006 aj Slovensko a Česko. Tvrdí to ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo svojej správe Krv na rozhraní: Zmluva o obchodovaní so zbraňami, ktorú zverejnila dnes.
Briti chcú proces urýchliť
Napriek tomu, že podľa odhadov organizácie Oxfam zabijú ročne vo svete zbraňami až tisíc ľudí, krajiny, ktoré podporujú prísnejšiu kontrolu obchodu so zbraňami, naďalej vyzbrojujú aj štáty, kde prebiehajú vojnové konflikty alebo sa porušujú ľudské práva.
Pritom už v roku 2006 viac než 150 členských krajín OSN vrátane Slovenska vyjadrilo svojím podpisom podporu záväznej zmluve na kontrolu obchodu so zbraňami. Britská vláda chce o tom hovoriť aj na 63. valnom zhromaždení OSN, ktoré sa včera začalo v New Yorku.
„Pred dvoma rokmi len 40 krajín podporovalo takúto zmluvu. Teraz sú to tri štvrtiny štátov sveta. Taká dohoda sa dá dosiahnuť,“ citoval Davida Milibanda, šéfa britskej diplomacie, denník Independent.
Správa Amnesty International poukazuje na prípady, keď sa zbrane predávali aj do krajín, kde boli použité proti civilnému obyvateľstvu.
Čínske zbrane v Barme
Spomína prípad Pobrežia Slonoviny, kde krátko pred vyhlásením zbrojného embarga v roku 2004 doviezli do vojnou zmietanej krajiny 80 zásielok zbraní štáty ako Bielorusko, Bulharsko, Rumunsko a Ukrajina.
Veľkí výrobcovia zbraní ako Čína a Rusko zasa ponúkajú svoje výrobky aj režimom, ktoré otvorene porušujú základné ľudské práva svojich občanov.
Vojenský režim v Barme, ktorý v septembri minulého roku krvavo potlačil demonštrácie mníchov, kúpil v roku 2006 od Ruska 100 veľkokalibrových delostreleckých systémov. Od decembra 2007 vybavila barmská vláda svoju armádu 450 vojenskými vozmi FAW, ktoré pre ňu vyrobila Čína.
Rozporným obchodom sa nevyhli ani Spojené štáty, najväčší vývozca zbraní, ktorý v roku 2006 na zbrojnom exporte zobchodoval 43 miliárd dolárov. Do Kolumbie, kde vláda vedie ozbrojený boj s povstalcami z Revolučných ozbrojených síl (FARC), v roku 2006 vyviezli zbrane za 26 miliónov dolárov.
Zmluva najskôr v roku 2010
Amnesty International vyzýva členské štáty, aby sa čím najskôr dohodli na znení zmluvy, ktorá by sprísnila podmienky na predaj zbraní. Zdokumentované prípady svedčia o tom, že takáto dohoda je potrebná.
„Chceme tým poukázať na to, že len embargá OSN a etické kódexy nestačia, bez právne zaväzujúcej zmluvy sa nedá efektívnejšie kontrolovať pohyb zbraní,“ povedala SME Monika Navrátilová, hovorkyňa Amnesty International Slovensko.
Pozitívny postoj väčšiny členov OSN by mohol podľa nej viesť k prijatiu návrhu zmluvy. „Je tu šanca, že by sa to mohlo stať,“ povedala Navrátilová. Samotná zmluva však podľa nej nebude podpísaná skôr ako v roku 2010.