BRATISLAVA. Podpredsedovi parlamentu Viliamovi Veteškovi z HZDS sa podarilo zvrátiť boj s rakovinou aj vďaka experimentálnej liečbe. Pomohla mu nielen operácia, pri ktorej mu odstránili nádor na mozgu, ale aj liek Avastin, ktorý nie je na Slovensku registrovaný.
Na použitie neregistrovaného lieku vydáva povolenie ministerstvo zdravotníctva. Až následne sa zdravotná poisťovňa rozhodne, či liek preplatí.
Výnimka na liek, ktorý pomohol podpredsedovi parlamentu, bola podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Silvie Horváthovej „od 1. januára 2006 schválená štyrom pacientom vrátane pána Vetešku“.
Ministerstvo ročne schváli 1200 až 1300 výnimiek na liečbu neregistrovanými liekmi. Nie všetky povolené liečby zdravotné poisťovne aj preplatia.
Prihliadajú napríklad na to, či k lieku neexistuje alternatíva. Skúmajú tiež fyzický a zdravotný stav, štádium ochorenia či výsledky klinických skúšok.
Najviac žiadostí o preplatenie liečby s neregistrovaným liekom dostáva Všeobecná zdravotná poisťovňa, väčšinu odobrí. Ročne je to niekoľko stoviek. Ostatné poisťovne ročne preplatia liečbu neregistrovaným liekom iba desiatkam svojich klientov. Vychádza to z menšieho počtu poistencov, a teda aj žiadostí. Napríklad poisťovňa Dôvera asi z dvadsiatky žiadostí schválila minulý rok 85 percent.
Ak neregistrovaný liek ministerstvo schváli, ale poisťovňa ho nepreplatí, môže si ho pacient zaplatiť sám. Napríklad ročná liečba, ktorej súčasťou je neregistrovaný liek, ktorý poisťovňa preplatila Veteškovi, vyjde podľa informácií Nového času až na 800-tisíc korún (26 555,14 eura).
Autor: jkr