BRATISLAVA. Únava, poruchy spánku či smútok sú len niektoré z príznakov depresie. Slovákov má v nasledujúcich pätnástich rokoch spolu s úzkosťami trápiť čoraz častejšie. Predpovedá to psychológ Anton Heretik.
Prvenstvo v depresii
„Asi 12 percent populácie malo za posledného pol roka príznaky ťažkej depresie,“ poznamenal psychiater na margo prieskumu, ktorý skúmal duševný stav Slovákov.
Na prieskume sa zúčastnilo 1212 respondentov z celého Slovenska.
Ťažká depresia sa podľa Heretika vyskytuje najmä vo veľkých mestách. Okrem nej Slováci vo zvýšenej miere trpia príznakmi aj slabších foriem depresie.
Až 28 percent Slovákov trpiacich touto chorobou, to je dokonca najvyšší pomer zo všetkých európskych štátov, v ktorých psychológovia podobný prieskum robili.
Nárast výskytu depresií, úzkosti či iných duševných ochorení medzi Slovákmi sa prejavil aj v tom, že ľudia s nimi častejšie chodia lekárovi. Počet ambulantných vyšetrení sa od roku 2000 zvýšil približne o štvrtinu.
Spoločenské zmeny a stres
Rast duševných ochorení podľa Pavla Černáka, riaditeľa pezinskej psychiatrickej nemocnice, súvisí najmä so zmenou spoločenského systému. Na ľudí svet kladie vyššie profesionálne nároky na flexibilitu a úspešnosť a do života prináša čoraz viac stresu.
Na druhej strane vďaka osvete oveľa viac ľudí hľadá pomoc u psychiatrov, ktorým chorí v porovnaní s minulosťou viac dôverujú.
Liečenie alkoholom
Heretik však hovorí, že mnohí stále duševné problémy liečia svojpomocne a často si tak skôr ublížia, ako pomôžu.
„Veľmi jednoznačne z našich výskumov vychádza súvislosť medzi depresiou a alkoholizmom,“ hovorí psychológ.
Depresiám, ako najrýchlejšie rastúcemu duševnému ochoreniu, podľa odborníkov podliehajú hlavne invalidní dôchodcovia, nezamestnaní a študenti.
Častejšie sa toto ochorenie vyskytuje u žien ako u mužov. Depresia rastie s pribúdajúcim vekom a prináša so sebou aj viacero telesných ťažkostí.
Integrácia duševne chorých ľudí do spoločnosti a ich nevyčleňovanie z bežného života bude aj leitmotívom Svetového dňa duševného zdravia, ktorý pripadá na 10. októbra.
Pri depresii sa ráta s najväčším nárastom v priebehu najbližších 15 rokov.
Anton Heretik, psychológ