NITRA. „Toto považujem za svinstvo,“ zhodnotil nočnú prestrelku v uliciach Nitry policajný prezident Ján Packa. Aktívny policajt totiž pri nej prešiel na stranu zločinu a pálil do vlastných kolegov.
Policajt František B., ktorý dvadsať rokov slúžil na miestnom obvodnom oddelení, viedol ďalších troch ľudí pri prepade miestnej čerpacej stanice. Ďalší z lupičov, 33-ročný Jozef B., bol v minulosti tiež policajtom.
Skupina krátko po polnoci prepadla pumpu. Omráčili dvoch jej pracovníkov, zviazali ich a utiekli s lupom 135-tisíc korún.
Rýchla akcia
František B. pred lúpežou podľa Packu svojej kolegyni ukradol vysielačku a pri akcii potom sledoval pohyb policajných jednotiek nočným mestom. Ani s pomocou vysielačky sa však priamemu konfliktu s hliadkami nevyhol.
Polícia na lupičov narazila krátko po začatí pátrania. „Po troch minútach unikajúce vozidlo vypátrali a zastavili,“ povedal nitriansky krajský policajný riaditeľ Dušan Síleš.
Na mieste sa strhla prestrelka, padlo približne dvadsať rán. Prvý streľbu spustil František B. „Vystúpil z auta a zakričal: ,Chlapi, nebláznite, som policajt.' Hneď však vytiahol pištoľ a začal strieľať,“ opísal akciu Packa.
Dvoch policajtov, ktorí boli na mieste ako prví, postrelil do brucha. Zranenia jedného z nich boli vážne. Muži si podľa Packu práve pre rýchlosť akcie nestihli nasadiť nepriestrelné vesty. „Zachránili tak životy iných,“ povedal.
Packa chce navrhnúť ich mimoriadne povýšenie. Ďalší z policajtov si pri zásahu zlomil ruku.
Policajti dokázali troch z lupičov spacifikovať. Dvoch postrelili do nôh, tretieho do zadku. Štvrtý, Marián Ištokovič, z miesta utiekol. Polícia po ňom včera začala pátrať.
Lúpil skúsený policajt
Akciu podľa Packu vymyslel a riadil policajt František B. „Ako radový policajt slúžil asi dvadsať rokov, mal iba malé disciplinárne priestupky. Strieľal po kolegoch, ktorí ho poznali zo služby, nemal ani trochu úcty k svojim spolupracovníkom,“ povedal Packa.
František B. bol ako jediný z mužov ozbrojený. Nešlo však o jeho služobnú zbraň, pištoľ mala patriť jednému z jeho spolupáchateľov.
Za ozbrojenú lúpež hrozí mužom trest do desať rokov väzenia. František B. môže dostať za pokus o dvojnásobnú úkladnú vraždu aj doživotie. Packa už navrhol jeho prepustenie z policajného zboru.
Zasiahli aj blízky dvor
Nočná streľba vyľakala obyvateľov miestnej nitrianskej časti Kynek.
„Zobudili sme sa, nevedeli sme, čo sa deje. Zasiahli aj auto susedov. Ráno odstavili celú ulicu,“ povedal miestny obyvateľ. Stopy po guľkách zostali aj na plote blízkeho rodinného domu, strely poškodili aj jednu z elektrických skríň.
Zranených policajtov včera v nemocnici navštívili minister vnútra Robert Kaliňák a premiér Robert Fico. Zastavili sa aj na obvodnom oddelení polície na Klokočine, kde dvaja zranení policajti slúžia.
Problémoví policajti
Vlani obvinili 178 policajtov za 247 trestných činov.
Najčastejšie páchali trestnú činnosť 31 až 40roční policajti.
Medzi obvinenými dominujú tí, ktorí sú v službe 11 až 20 rokov.
Mimo služby spáchali policajti 129 činov, v službe 118 činov.
V čase voľna páchajú policajti najmä trestné činy proti životu a zdraviu, čo súvisí s dopravnými nehodami, ale aj podvody.
V službe sa najčastejšie dopúšťajú zneužitia právomocí verejného činiteľa.
(vev)
Nebol to skrat
Policajná psychologička pochybuje, že strieľajúci policajt konal skratovo. Po dvadsiatich rokoch v službe skôr stratil úctu k tomu, čo robil.
Policajt, ktorý strieľal v Nitre na svojich kolegov, nemusel konať skratovo. Psychologička Zuzana Porubčanová, ktorá učila na Policajnej akadémii, si myslí, že v jeho prípade išlo skôr o „profesionálnu deformáciu“.
Porubčanová vysvetľuje, že každé pracovné prostredie najskôr človeka formuje, dáva mu nové podnety, ale po dvadsiatich až dvadsiatich piatich rokoch môže prestať človeka baviť. Práca sa stáva rutinou a on získava len „status pracovníka, ktorý čaká do výsluhového dôchodku“.
„Vtedy už pracovné prostredie neformuje, ale deformuje,“ hovorí Porubčanová, podľa ktorej aj v prípade policajta došlo k tomu, že po rokoch služby „stratil úctu k tomu, čo robil“.
Priznáva, že polícia nenecháva systematicky sledovať stav policajtov. Na psychotesty idú len pred nástupom do polície, aby sa zistilo, či sú na túto prácu vhodní.
Potom už nebýva zvykom, aby niekto policajta prešetril. Sú to len výnimky, ak sa niekomu jeho správanie nepozdáva a nechá to preveriť u psychológa. Občas policajti vyhľadajú pomoc sami. Najmä vtedy, keď po prvý raz použijú zbraň.
Psychológ má však len poradný hlas, hovorí Porubčanová. Jeho slovo nemusí zavážiť ani vtedy, keď odporučí policajta preložiť, degradovať či prepustiť, nemusí sa tak aj stať.
(vev)
![]() |
![]() |