Pekinčania sa tešia, že nad očakávania zvládli organizačný záber dvoch mamutích športových podujatí v priebehu 40 dní. Po 29. veľkej olympiáde dohorí zajtra večer plameň 13. paralympiády. Nešlo o žiadny povinný prívesok vyplývajúci z olympijského reglementu. Na Vtáčom hniezde sa na atletických súťažiach paralympionikov pravidelne schádzalo vyše 80–tisíc divákov.
Inak bola atmosféra pod maskotom Veselej kravy (Fu Niu Lele) pokojnejšia, nenáhlivejšia, doprava bola hladšia, ani horúčavy už neboli také exponované. Parahry sú stále v ére rozmachu. Rekordný počet vyše 4000 športovcov bojoval o 471 medailových zbierok. Novinárov bolo zhruba o dve tretiny menej ako na veľkých hrách, ale na každom kroku sa im núkali silné príbehy. Okrem kréda Jeden svet – jeden sen platilo, že každý účastník paraolympiády mal za sebou úspešne zvládnutý veľký životný zápas o svoj návrat. Parahry Čína využila aj na školenie veľkého počtu mladých novinárov. Viacerí naši športovci boli zaskočení, s akou dôkladnosťou mali pripravené otázky.
Zhan Lu zo štátnej agentúry pravidelne cestovala novinárskym shuttlom na strelnicu, keď naša športová strelkyňa Veronika Vadovičová prvou medailou na celých hrách zároveň diktovala lekcie zemepisu. Narodila sa v Trnave, vyrastala v Šelpiciach, strieľa vo Vištuku, malé deti trénuje v Bratislave, vysokú školu študuje v českom Olomouci. Dvadsaťsedemročná čínska žurnalistka, ktorá bojuje o predĺženie pracovnej zmluvy na trvalú, si o deň neskôr nechala všetky reálie potvrdiť na malej mapke Slovenska a priniesla komický prepis Trnavy či Olomouca v čínskych znakoch. Rodáčka nezapamätateľného mestečka dve hodiny letu od Pekingu sa v priebehu hier ocitla aj na pokraji zrútenia. Finálovú súťaž vzduchovkárskeho mixu preložili o hodinu skôr a ona stihla len tlačovú besedu s troma najlepšími.
Na handykameru si nahrávala okrem pretekárok aj trénerov či masérov trénerov a vzrušene, no sústredene stavala retro. Len, aby bol šéf spokojný. Milá bola, keď slovenským novinárom spontánne gratulovala k futbalovému úspechu v kvalifikácii na majstrovstvá sveta. To, že futbal má na Slovensku postavenie ako stolný tenis v Číne, mala už z úcty k rodisku Vadovičovej v malíčku. Len si poplietla Slovensko so Slovinskom.
Autor: Peking