Most zatarasený drevom, kusami nábytku, detskou hračkou a niečím, čo kedysi bývalo kočiarom. Vyľudnené ulice, autá zaborené do mokrého piesku. Konštrukcie úplne zničených domov. A pár tých, ktorí zostali a prežili. Obrázok dnešného Galvestonu len ťažko pripomína obrázok pokojného plážového mestečka spred štyroch dní.
Hurikán vyhnal z pobrežia Texasu 1,5 milióna ľudí. Tí, čo zostali, to oľutovali.
Varovania, že všetci na pobreží budú čeliť istej smrti, sa nenaplnili. Príbehy tých, čo prežili, však znejú neuveriteľnejšie, než nekompromisné varovanie meteorológov.
VIDEO: Ike po sebe zanechal spustošené mestá
Smutné príbehy ľudí
Pred prívalovými vlnami utekali na najvyššie poschodia, liezli na stoly, či skrinky.
Alfred del Santos netuší, ako dlho sa s hurikánom pretláčal. Dvere podopieral všetkým, čo mal po ruke. „Keď som už nevládal, ľahol som si na posteľ a čakal.“ Ray Wilkinson (67) zase prečkal ničivú búrky na Surfside beach. Pre Houston Chronicle uviedol, že o evakuácii neuvažoval.
Podobnú hlúposť však nikomu neodporúča: „Sledoval som všelijaké dobroty plávať preč. Ako napríklad moju chladničku, či autá susedov.“ Záchranári po búrke evakuovali už 2000 ľudí. V zničených domoch nezostalo nič, pre čo zostávali. „Žiadame našich obyvateľov, aby sa nevracali do Galvestonu. Zatiaľ sa tu nedá žiť,“ odkázala zo zničeného mesta starostka Lyda Ann Thomas.
VIDEO: Záchranári hľadajú ranených
Záchrana v prvom rade
V Texase sa po daždi začali najväčšie záchranné práce v histórii. V teréne sú desiatky helikoptér, tisíce záchranárov. Od dverí ku dverám hľadajú ľudí, ktorí potrebujú pomoc. „Prioritu má záchrana. Potom odstraňovanie škôd a oprava infraštruktúry,“ uviedol minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff.
Záchrany sa dočkali aj domáce zvieratá. V Galvestone pre ne zriadili útulok. Jeho šéfka Caroline Dorsett tu ako súčasť pohotovostného tímu prečkala aj to najhoršie: „Máme tu 18 psov, mačky a zranenú korytnačku.“
Práve zábery domácich zvierat, ktoré sa potulovali po zničenom New Orleanse pred troma rokmi, uškodili úradom najviac. Katrine vtedy zostalo napospas 70–tisíc zvierat, 15–tisíc sa podarilo zachrániť a len 20 percent z nich sa dostalo k pôvodným majiteľom.
Benzín zdražie
V Houstone vyhlásili zákaz nočného vychádzania, aby zabránili rabovaniu. Bez elektriny sú 3 milióny ľudí. Školy zostávajú zatvorené, letisko začalo len obmedzenú prevádzku.
Pre hurikán zatvorili 15 rafinérií. I keď väčšinu Ike príliš nepoškodil, vzhľadom na výpadok elektriny bude obnova dodávok trvať dlhšie. Ceny benzínu stúpli od piatka o 17 centov za galón.
Bilancia hurikánu Ike je milosrdnejšia, než sa čakalo – zabil najmenej 25 ľudí. Odhady škôd sú zatiaľ nepresné. Suma sa pohybuje od 6 do 18 miliárd dolárov. Ike tak ani zďaleka nedosiahne Katrinu, dostane sa však zrejme na štvrté miesto naj-drahších katastrof Ameriky.
Autor: Anetta Kubalova, dopisovateľka SME Washington