LONDÝN, BRUSEL. Ceny ropy včera klesali a poobede strácali štyri doláre. Na ropnom trhu sa začal výpredaj zrejme po tom, čo sa objavili informácie, že hurikán Ike zrejme ušetril kľúčovú ropnú infraštruktúru pri Mexickom zálive.
V prepade cien sa zároveň odrážali obavy investorov z otrasov v americkom finančnom sektore a ich vplyvu na globálnu ekonomiku, a tým aj na dopyt po rope.
Americká ľahká ropa sa včera o piatej hodine poobede nášho času oslabila na 97,18 dolára za barel. Počas dňa sa priblížila až k úrovni 94 dolárov za barel, kde sa naposledy pohybovala pred siedmimi mesiacmi.
Severomorský Brent včera oslabil o necelých päť dolárov na 92,81 dolára za barel.
Utajená analýza
Európska komisia vypracovala analýzu, z ktorej vyplýva, že vývoj na trhu s ropou bude naďalej veľmi premenlivý. Analýza zatiaľ nie je verejne dostupná.
Barel ropy sa podľa komisie bude v budúcich rokoch zrejme obchodovať za 80 až 140 dolárov a situácia na trhu zrejme zostane naďalej napätá.
Pokles dopytu po čiernom zlate nie je podľa dokumentu veľmi pravdepodobný, dopyt by v roku 2030 mohol byť zhruba o polovicu vyšší ako v minulom roku.
Prudký nárast cien za barel ropy podľa komisie stál Európsku úniu od roku 2004 zhruba 425 miliárd eur (asi 12,8 bilióna korún), ktoré zamierili k producentom.
Ceny ropy brzdia rast
ekonomík
Ceny ropy vystúpili v prvej polovici júla až na rekordných 147 dolárov za barel, odvtedy sa však začal ich prudký pokles, počas ktorého stratili už viac ako tretinu hodnoty.
Podľa simulácie, ktorú komisia vypracovala, by rast cien ropy v období medzi rokmi 2004 a 2008 viedol k poklesu reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) o 1,25 percenta v tomto roku a povedie k približne 1,75–percentnému poklesu reálneho HDP v roku 2009. Vplyv ropy by pritom len v tomto roku mal zdvihnúť spotrebiteľské ceny o 2,75 percenta a o 3,5 percenta v budúcom roku.