ŽILINA. Primátor Žiliny Ivan Harman sa pre povolenie na úplnú prestavbu starej fary v Žiline, na ktorej mieste má vyrásť obchodné centrum, dostal do sporu s pamiatkarmi a s ministerstvom kultúry.
Budovu starej fary v centre Žiliny, o ktorej sa začalo konanie na vyhlásenie za Národnú kultúrnu pamiatku, dal investor koncom júla pred skončením konania rozobrať. Prekážala mu vo výstavbe obchodného centra. Začiatkom júla mu to povolilo mesto, a to bez vedomia pamiatkarov.
Prokuratúra prijala v súvislosti so zbúraním fary dve trestné oznámenia. Jedno na vlastníka objektu, teda cirkev a druhé na neznámeho páchateľa za znemožnenie archeologického výskumu.
Mesto trvá na svojom
Na diskusnom večeri v Nadácii 21. storočia primátor Harman potvrdil svoje stanovisko, že fara, ktorú zbúrali bagre, nebola národnou kultúrnou pamiatkou (NKP). Odvolal sa pritom na Ivetu Kodoňovú z pamiatkovej inšpekcie ministerstva kultúry, ktorá údajne potvrdila, že budova sa za pamiatku považuje až dňom zápisu do centrálneho registra pamiatok.
Kodoňová to poprela: „Vec sa stáva pamiatkou jej vyhlásením za národnú kultúrnu pamiatku a podľa pamiatkového zákona sa na objekt nazerá ako na kultúrnu pamiatku od začatia konania o jej vyhlásení. V prípade starej fary to bolo 20. apríla, keď ministerstvo urobilo prvý úkon,“ objasnila.
„Keď zástupkyňa ministerstva kultúry hovorí, že je to takto, ešte to neznamená, že je to tak,“ zareagoval Harman. Podľa neho majú ministerstvo a mesto odlišný právny názor.
„Objekt bol v čase vydania stavebného povolenia a rozobratia súčasťou pamiatkového fondu, ale nebol kultúrnou pamiatkou, a to je zásadný rozdiel,“ píše hovorca Martin Barčík v stanovisku mesta. Z akého zákona vychádza radnica nevysvetlila.
Ministerstvo a pamiatkari: Bola to pamiatka
„Treba si len prečítať celé znenie pamiatkového zákona,“ upozornil Miloš Dudáš, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline. „Vlastník veci navrhnutej na vyhlásenie za kultúrnu pamiatku je povinný od doručenia oznámenia o začatí konania chrániť vec pred poškodením, zničením alebo odcudzením,“
Vlastníkom fary je rímsko-katolícka cirkev. Generálny vikár Ladislav Stromček ani investor Georges Trabelssie, ktorého spoločnosť Sirs chce na historických Farských schodoch v Žiline postaviť nákupné centrum, sa diskusie nezúčastnili.
V novodobej histórii pamiatkovej ochrany sa podľa Kodoňovej ešte nestalo, aby objekt vyhlásený za NKP bol do skončenia procesu vyhlasovania zlikvidovaný.
„Proces vyhlasovania nebol ukončený. To neznamená, že vec nebola kultúrnou pamiatkou. Fara sa ňou stala a je ňou až dovtedy, kým sa nerozhodne inak,“ tvrdí.