BRATISLAVA. V Budapešti cez víkend zasadalo Fórum maďarských poslancov Karpatskej kotliny (KMKF). Predsedu SNS Jána Slotu to pobúrilo natoľko, že dnes navrhne zvolať poslanecké grémium, ktoré by rozhodlo o zaradení mimoriadneho bodu do programu prebiehajúcej schôdze Národnej rady – predvolanie poslancov SMK, aby vysvetlili, o čom v Budapešti rokovali.
SNS: Chcú veľké Uhorsko
SNS vo svojej platenej správe v agentúrach napísala, že vznik a činnosť fóra považuje za „priamy dôkaz snáh Maďarska smerujúcich k vytvoreniu jednotnej maďarskej politickej štátnosti“. Podľa SNS ide o vzkriesenie veľkého Uhorska.
„Je neprípustné, aby poslanci platení z peňazí daňových poplatníkov Slovenskej republiky plnili programové ciele a úlohy Budapešti,“ tvrdí Ján Slota.
SNS chce po výsluchu poslancov SMK navrhnúť ďalšie kroky.
K návrhu národniarov by sa podľa podpredsedu vlády Dušana Čaploviča mal pridať aj Smer. Podľa neho tu musí „každému zastať zdravý rozum“.
„Spájať Maďarov na princípe maďarstva v celej Európe, to je panhungarizmus v pravom slova zmysle, návrat do 19. storočia. Tento princíp treba odsúdiť,“ povedal Čaplovič. Telefonoval preto aj so slovenským veľvyslancom v Budapešti Jurajom Migašom.
Čaplovičovi sa nepáči, že akcia sa uskutočnila na pôde maďarského parlamentu. „Nemôžu odtiaľ zaznievať výzvy, ktoré idú cez hranice. Je to nad rámec zákonov Európskej únie.“
Čaplovič tvrdí, že slovenskí poslanci majú právo pýtať sa politikov SMK, „čo tam robili, či sú dvojdomoví alebo trojdomoví a či zastávajú záujmy suverénnej Slovenskej republiky alebo novovytvoreného útvaru“.
Csáky: Súperenie o hlúposti
Predseda SMK Pál Csáky, ktorý viedol delegáciu SMK, povedal, že už v minulosti sa viackrát stalo, že potom, čo Ján Slota povedal nejaký nezmysel, „Smer na to hneď skočil a začali súperiť o toho istého voliča“.
Kým Csáky vedel, že ide len o návrh SNS, myslel si, že stačí počkať do utorka, kým Slota vytriezvie, ale „asi treba pretestovať viacerých politikov vládnej koalície“.
Ak by návrh v parlamente prešiel, SMK sa rokovania nezúčastní. „Nemáme dôvod nič vysvetľovať. Majú všetky informácie na internetovej stránke,“ povedal Csáky. Tiež si myslí, že vláda by mala stiahnuť z Budapešti veľvyslanca Migaša. „Urobil veľa zlého pre slovensko-maďarské vzťahy.“
Maďarské komunity podľa Csákyho žijú z historických dôvodov vo viac ako desiatich krajinách Európy a „je dobré, ak sa raz za rok neformálne stretnú a majú možnosť hovoriť o svojich programoch“.
Slovenskej politike odporúča podobné fórum.
Radia parlamentu
Na poslednom rokovaní fórum maďarských poslancov rozhodlo o vzniku kancelárie, ktorá bude v Bruseli zastupovať maďarské menšiny.
Predsedníčku maďarského parlamentu Katalin Sziliovú fórum poverilo, aby sa listom obrátila na predsedov slovenského a ukrajinského parlamentu a protestovala proti protimaďarským prejavom a plánom v týchto krajinách. Tiež podporilo rozvoj hromadnej dopravy presahujúcej štátne hranice.
KMKF je dnes hlavným konzultačným orgánom maďarských politikov z Budapešti a zo susedných krajín. V marci maďarský parlament prijal uznesenie, ktorým fórum povýšil na vlastnú stálu inštitúciu. Predsedom fóra je vždy predseda maďarského parlamentu.
Fórum malo pôvodne doplniť Stálu maďarskú konferenciu, postupne ju však nahradilo. Konferenciu totiž Gyurcsányova vláda prestala zvolávať pre spory okolo dvojakého občianstva, ktoré pre menšinových Maďarov požadovali budapeštianska opozícia a krajanskí politici.
Sólyom by uvítal maďarčinu na súdoch
NITRA. Slovenský prezident Ivan Gašparovič a maďarský prezident Lázsló Sólyom diskutovali o slovensko–maďarských vzťahoch pred študentmi Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Sólyom povedal študentom maďarskej národnosti, že majú zodpovednosť za pestovanie maďarského jazyka.
„Ste súčasťou slovenskej spoločnosti, ale aj 12-miliónového maďarského národa,“ vyhlásil. Bolo by podľa neho dobré, keby sa mohlo po maďarsky hovoriť aj na súdoch. Teraz to možné nie je.
Ivan Gašparovič zase hovoril, že je nutné, aby príslušníci menšín dobre poznali úradný jazyk. Bez znalosti slovenčiny by sa podľa neho nedokázali dohovoriť vo vlastnom štáte.
Sólyom povedal, že situácia maďarskej menšiny na Slovensku nie je jednoduchá, spomenul aj protimaďarské nálady v Nitre.
„No, ako som počul od študentov, na úrovni bežného každodenného života nepociťujú žiadne problémy. Našiel som veľa pozitívnych príkladov slovensko-maďarských vzťahov na úrovni regiónov, miest či podnikateľských aktivít,“ hovorí.
Gašparovič v odpovedi na novinársku otázku vylúčil nárast nacionalizmu a rasizmu na Slovensku.
(bej, čtk)
Kým koalícia vytriezvie, môže si podľa Pála Csákyho odhlasovať, čo chce, poslanci SMK na výsluch neprídu. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK |