BRATISLAVA. Poslanci si včera o dve hodiny predĺžili aj tak predĺžený víkend. Hoci sa parlamentná schôdza začala v utorok a pracovný týždeň poslanca sa končí počas rokovaní každý piatok o 14.00, poslancom sa aj táto výhoda, ktorú si sami pridelili, málila. Vo štvrtok podvečer sa šéf parlamentu Pavol Paška (Smer) zákonodarcov spýtal, či je „všeobecný súhlas“ s tým, aby si piatkové rokovanie skrátili do 12.00 a o 11.00 nehlasovali, ako je to obvyklé. Súhlas prišiel okamžite.
Ako vyzeralo piatkové predpoludnie v slovenskom parlamente? Výrazná väčšina z poslancov v rokovacej sále neobsedela. Denník SME napočítal po hodine a pol po začiatku rokovania v sále 35 zo 150 poslancov. V prezenčnej listine sa pritom objavilo až 109 podpisov.
Nezáujem o rokovanie spôsobilo predovšetkým zrušenie dopoludňajšieho hlasovania. Účasť na rokovaní sa totiž sleduje a najväčším absentérom hrozí krátenie platu. Takto stačilo do parlamentu prísť podpísať sa a vzápätí odkráčať.
„Nepopieram, že je situácia v piatky zložitá, ale faktom je, že poslanci prichádzajú v pondelok,“ povedal podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer). Priznáva, že skôr zvyknú domov odchádzať najmä poslanci z východného a zo stredného Slovenska.
„Hovoríte, že poslanci boli na rokovaní, ale neboli prítomní v sále. To neznamená, že si neplnili povinnosti,“ povedal bývalý šéf parlamentu Pavol Hrušovský. Predseda KDH si myslí, že by poslanci mali viac pracovať, ich mandát však nie je odvodený od času, ktorý strávia v sále, ale od schopnosti zodpovedne sa rozhodovať, navrhovať a schvaľovať zákony.
Tesne pred skráteným koncom sedeli tam, kde mali, štyria z 50 poslancov Smeru, traja z 28 poslancov SDKÚ, jedna poslankyňa z 20-členného klubu SMK, traja z 19 poslancov SNS, jeden z 15 zástupcov HZDS a jediný z deviatich zákonodarcov KDH. V sále vytrvali po väčšinu dňa len všetci štyria poslanci z novej strany Konzervatívnych demokratov Slovenska Vladimíra Palka.