Konventy jednotlivých strán tohtoročný boj o Biely dom podľa prieskumov nerozhodli. Necelé dva mesiace pred voľbami sa tak obaja kandidáti začínajú zameriavať na štáty a demografické skupiny, ktoré budú kľúčové.
Tím senátora Johna McCaina vidí, že výber guvernérky Sarah Palinovej za spolukandidátku vzpružil konzervatívcov na bojisku v Ohiu. Zároveň zlepšil šance v Pennsylvánii a v niekoľkých štátoch západu, na ktoré sa spoliehal senátor Barack Obama.
Kampaň demokratického kandidáta má v pláne výrazne sa sústrediť na ekonomiku, zvlášť pri stúpajúcej nezamestnanosti, a spájať volebnú kandidátku McCain – Palinová s politikou prezidenta Busha. Spolieha sa na všetky štáty, ktoré získal senátor John Kerry v roku 2004, a na ďalšie voličské hlasy tak, že získa kombinácie Ohia, Nevady, Nového Mexika, Colorada, Indiany, Iowy a Virgínie do svojej kolónky.
V Michigane o autách
Keďže do dňa volieb ostáva len čosi viac než osem týždňov, obe strany absolvujú nezvyčajne širokú škálu konfrontácií v jednotlivých štátoch, s novými reklamami a so zvýšeným sústredením na získavanie prívržencov. Obamovi poradcovia povedali, že pripravujú nové reklamy vyrobené na mieru problémom dôležitým v tom-ktorom štáte, ako napríklad automobilovému priemyslu v Michigane a jadrovému odpadu v Nevade.
V tom istom čase demokrati sťahujú reklamu v spoľahlivo republikánskom štáte Georgii.
Stratégovia hovoria, že McCain teraz môže počítať s lepšie motivovanou sociálnou konzervatívnou základňou, že mu pomôže v oblastiach ako južné Ohio, kde sa rozhodli voľby v roku 2004.
Táto skupina bola doteraz voči McCainovi prinajmenšom vlažná. Hoci zaručená účasť tejto základne by podľa stratégov asi nestačila na víťazstvo republikána, len veľmi ťažko by vyhral bez nej.
Pomôže Palinová na severe?
Niektorí predstavitelia kampane tiež dúfajú, že Palinová z Aljašky môže rozšíriť príťažlivosť McCaina aj na americkom severozápade, v štátoch ako Oregon a Washington.
Autor: Patrick Healey, Michael Cooper New York Times