Keď minulý týždeň vyšiel republikánsky kandidát na prezidenta John McCain na scénu, aby pogratuloval spolukandidátke Sarah Palinovej po jej prijímacom príhovore na konvente republikánov, nepotriasol jej len rukou. Objal ju.
To isté objatie McCaina a Palinovej – mimochodom, vecné – bolo vidno počas minulého víkendu v Colorado Springs v štáte Colorado, no tentoraz bola na scéne aj McCainova manželka Cindy. Po objatí spolukandidátky ustúpil McCain náhlivo bokom a dal letmý bozk na líce manželke.
Kedysi ani dlaň na chrbát
Uplynulo už skoro štvrť storočia, odkedy sa iný kandidát, demokrat Walter Mondale, takmer nikdy verejne nedotkol svojej spolukandidátky Geraldine Ferrarovej. Možno bezpečne povedať, že časy sa odvtedy menia.
Vtedy sa Mondale striktne držal politiky „ruky preč“ a dokonca Ferrarovej nepoložil ani dlaň na chrbát, keď stáli vedľa seba a mávali so zdvihnutými rukami. „Ľudia sa báli, že by to vyzeralo – Bože, oni spolu niečo majú...“ spomína Ferrarová na obdobie, ktoré dnes pôsobí ako politická viktoriánska éra.
No druhá prezidentská kandidátka v amerických dejinách Palinová aj tak vzbudzuje v 21. storočí otázky o etikete, reči tela a o tom, kto objíma ako prvý.
Mark Salter, najbližší McCainov poradca, trval na tom, že nepadli žiadne zákulisné pokyny: „Nikto nepovedal: Najprv Cindy.“
Nikto tiež z tímu kampane nediskutoval o objímacej etikete alebo protokole medzi McCainom a Palinovou. „Budú sa správať ako normálni ľudia,“ povedal. „Nikto im nikdy nepovedal: Len si potraste rukami.“
Jeden významný posun v protokole však nastal: keď je na scéne s Palinovou, McCain ako prvú predstavuje svoju manželku. Nebolo to tak vždy.
Na prvom zhromaždení po sneme s Palinovou v štáte Wisconsin začal McCain guvernérku výdatne vychvaľovať. Až po celých dvoch minútach pôct Palinovej McCain napokon spomenul manželku. No už večer šokoval publikum nečakanou premenou, keď sa uňho Cindy McCainová dostala na vrchnú priečku a predstavil ju ako prvú.
Objatia? Môžu byť
Niektorí experti na etiketu objatia spolukandidátov schvaľujú viac, iní menej. „Objíma Palinovú, aby ukázal svetu, že je tu pre ňu a že ju bude chrániť, ale ona to nepotrebuje,“ povedala Letitia Baldridgeová, odborníčka na vystupovanie.
Vo všeobecnosti Baldridgeová odporúča vrúcne, pevné potrasenie rukami medzi mužskými a ženskými riaditeľmi firiem a považuje za trápne „celé to falošné objímanie, ku ktorému dochádza, keď sa ľudia zdravia v televízii.“ No u McCaina a Palinovej je to podľa nej „v poriadku, lebo teraz prijmeme hocičo“.
Obama Clintonovú neobjal
Christine Todd Whitmanová, prvá žena zvolená za guvernérku New Jersey pred 15 rokmi, povedala, že pokiaľ ide o ňu, objímala mnoho svojich mužských náprotivkov, ak ich dobre poznala. „Hodne som sa ich naobjímala a nabozkávala, záviselo to od guvernéra,“ povedala.
Úroveň dôvernosti je hlavným faktorom v protokole objímania.
Keď senátori Barack Obama a Hillary Clintonová po prvý raz v júni spoločne vystúpili po neľútostnom boji o nomináciu, Obama dal senátorke ruku na plece, ale vyhol sa úplnému objatiu. Obaja si aj tak niečo pošepkali a Obama položil Clintonovej ruku rovno na chrbát.
Ako mníška?
Doposiaľ boli objatia McCain – Palinová krátke a trochu strnulé. Sčasti preto, že McCain nemôže zdvihnúť ruky vysoko pre zranenia, ktoré utrpel ako zajatec vo vietnamskej vojne. No aj u Palinovej sa zdá, že si udržiava odstup.
Vyzerá to, že „si je vedomá, že sa odvažuje priďaleko do nebezpečnej zóny“. Christopher Buckley, románopisec a etablovaný satirik washingtonských spôsobov, hovorí, že keď Palinová objíma McCaina, odťahuje sa od neho, akoby chcela medzi nich dostať cudný priestor. „V štýle mníšok, ktoré hovorievali pred školskými tanečnými večierkami: „Nechaj tam miesto pre Ducha Svätého,“ dodáva Buckley.
![]() |
![]() |
FOTO – ČTK/AP, REUTERS |
Autor: Elisabeth Bumiller, New York Times