BRATISLAVA. Ceny potravín rástli v auguste pomalšie ako pred rokom. Dokonca už druhý mesiac za sebou. Pomalšie rástli aj ceny v doprave. Augustová inflácia sa aj napriek tomu vyšplhala na päť percent z júlových 4,8 percenta, čo je najviac za posledné dva roky.
Rýchlejšie, ako sa čakalo, rástli náklady na bývanie. „Tento nárast nevykompenzovali ani lacnejšie potraviny či pohonné látky,“ povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
(Ne)účinné opatrenia vlády
Premiér Robert Fico minulý týždeň povedal, že obavy z prudkého zdražovania pre zavedenie eura sa na Slovensku nenapĺňajú najmä pre opatrenia, ktoré vládna koalícia presadila v súvislosti s eurom.
Mohol myslieť na reguláciu cien energií alebo varovania adresované obchodníkom.
Ceny plynu pre domácnosti sa v minulých dvanástich mesiacoch nemenili, SPP aktuálne navrhuje od novembra rast o pätinu. Ak by prešiel, k medzimesačnému rastu cien by podľa ekonómov prispel takmer jedným percentuálnym bodom. Ak by naopak došlo k zmrazeniu alebo umelému zmierneniu rastu cien plynu, tepla alebo elektriny, na infláciu by to malo pozitívny dosah.
„No v prípade pokračujúceho rastu cien ropy a plynu by sa neskoršie zvýšenie cien energií následne do inflácie premietlo podstatne výraznejšie,“ povedal Lenko.
Vládna koalícia presadila cenový zákon, cez ktorý chce kontrolovať, či sa ceny nezvyšujú neprimerane len preto, že prechádzame na euro. „Ak sa aj ceny niektorých tovarov a služieb zvýšia, nie sme schopní povedať, že to súvisí práve so zavedením eura. Mohla sa zmeniť kvalita produktov,“ povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Ak aj štatistika ukáže, že niektoré tovary zdraželi, stále nie je jasné, ako to súvisí s eurom.
Keďže sa v auguste zmiernil medziročný rast cien potravín, v doprave aj regulovaných cien, ale zrýchlil sa rast cien v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách, rýchlejšia inflácia nie je spôsobená len nákladovými šokmi, ale aj silným dopytom. „Nemožno sa preto tváriť, že ak sa účinne podarí zabrániť zneužitiu prechodu na euro neprimeraným zaokrúhľovaním cien, že sa automaticky riziko inflácie eliminuje. Najmä ak bude ekonomika silnieť,“ upozornil hlavný ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo.
Nekonečná špirála
Analytici očakávali, že inflácia by svoj vrchol mala dosiahnuť práve v auguste. No až päť percent nečakali.
Odchýlka oproti odhadom bola podľa Lenka spôsobená len vyšším rastom nákladov na bývanie. Prekvapením je aj jadrová inflácia, ktorá je očistená o regulované ceny a nepriame dane. „Jej zrýchlenie z 5,1 na 5,3 percenta možno rozhodne označiť za prekvapenie,“ povedal Vaňo.
Ak ceny ropy nebudú výrazne rásť, mal by vplyv cien potravín a energií na zvyšovanie cien pomaly klesať. Najväčší sa totiž udial v čase od leta minulého roku. Ani to však nemusí pomôcť. Ak budú ľudia očakávať vysoký rast cien, budú žiadať aj vyššie platy, čím len znova poženú ceny. A obdobie, keď tento faktor môže hrať významnú úlohu, podľa šéfa Európskej centrálnej banky Jean-Clauda Tricheta práve prichádza.