BRATISLAVA. Po niekoľkých mesiacoch príprav pošle opozícia podanie s námietkou protiústavnosti novely zákona o zdravotných poisťovniach. Pod podanie sa určite podpíše SDKÚ a SMK. Podpisy poslancov za KDH sú zatiaľ otázne.
Ešte stále totiž nie sú o protiústavnosti úplne presvedčení. „Nie všetko, čo je zlé a nesprávne, je aj protiústavné,“ povedal Daniel Lipšic z KDH.
Podľa neho totiž zmena podmienok, ako je napríklad aj „zákaz zisku v priebehu hry, nemusí byť v zásade protiústavná“. To, či bude opozícia v podaní jednotná, by mali kresťanskí demokrati povedať už dnes.
Posledná záchrana?
Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová ako koordinátorka podania však tvrdí, že akokoľvek sa kresťanskí demokrati rozhodnú, podanie na Ústavný súd poputuje. Dôvod je jasný – 15 miliárd korún (497,908 milióna eur). Takúto sumu totiž požaduje akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera holandská spoločnosť Health Insurance Companies of Eastern Europe (HICEE) v mimosúdnom vyrovnaní. Podľa šéfa HICEE Pietera de Kok už angažovali medzinárodnú právnickú spoločnosť, ktorá má veľké skúsenosti s arbitrážami proti vládam.
V medzinárodnej arbitráži budú Holanďania požadovať kompenzácie v plnej výške. Ich výška nie je zatiaľ známa.
„Podanie na Ústavný súd je jediná možnosť, ako arbitráž zastaviť,“ tvrdí Radičová. Súhlasí s Lipšicom v tom, že protiústavnosť nie je v obsahu novely zákona, ale v jej forme. „Ide o to, že akcionárom poisťovní najskôr zákon povolil výplatu dividend, ale v priebehu hry im to vládna koalícia novelou zákona zakázala. Pričom zákon neobsahuje prechodné ustanovenia, ktoré by riešili finančné vyrovnanie a garantovali prechod poisťovní na inú právnu formu,“ povedala Radičová.
Každá vláda má podľa nej právo meniť formu a právnu subjektivitu spoločností, ktoré narábajú s verejnými zdrojmi. Nemôže to však urobiť protiprávnym spôsobom. „Ak Ústavný súd podanie prijme, rozhodne aj o pozastavení účinnosti sporných paragrafov,“ povedal hovorca súdu Jozef Skybjak.
Zmieriť sa nechceme
Zákaz výplaty dividend zo zisku zdravotných poisťovní a obmedzenie správneho fondu zo štyroch na 3,5 percenta schválil parlament pred necelým rokom. Zmeny platia od začiatku tohto roka. Už v polovici januára zaslal holandský akcionár Dôvery vláde predarbitrážnu výzvu znejúcu na 15 miliárd korún (497,908 mil. eur).
Premiér Robert Fico túto výzvu vtedy označil za „nebotyčnú drzosť a obyčajné výpalníctvo“. Vyhlásil, že sa na arbitrážne konanie teší.