BRATISLAVA. WASHINGTON. Podnikanie na Slovensku sa oproti minulému roku nezhoršilo. Naopak, došlo k nepatrnému zlepšeniu. Konštatuje to analýza Svetovej banky o podnikaní Doing Business 2009, ktorej závery sa tak líšia od analýz slovenských podnikateľských združení, ktoré hovoria o zhoršovaní priestoru pre podnikanie.
V rebríčku banky sme sa umiestnili na 36. mieste spomedzi takmer dvesto štátov, ktoré banka hodnotila. Vlani sme na tom boli o priečku horšie. Mierny posun spôsobilo, že na Slovensku sa podľa banky minulý rok zlepšili podmienky pre založenie podniku.
Už však nepatríme k reformným lídrom ako kedysi. Miesto medzi najväčšími svetovými reformátormi sa nám ušlo niekoľkokrát. V roku 2004 nás banka dokonca označila za najreformnejšiu krajinu na svete najmä pre daňovú a dôchodkovú reformu.
Lídrom v ekonomických reformách, ktoré zľahčujú podnikanie, zostal už piaty rok po sebe región východnej Európy a strednej Ázie. Určite však k tomu neprispelo Česko. Tam sa napriek pravicovej vláde vlani podmienky pre podnikateľov podľa banky výrazne zhoršili. Prepadli sa o desať miest na 75. miesto.
Najreformnejšou krajinou sveta je tento rok Azerbajdžan. Pomohli mu k tomu viaceré novely zákonníka práce, ktoré zľahčili zamestnávanie ľudí, prepúšťanie nadbytočných pracovníkov a uvoľnili obmedzenia pre prácu v noci. Krajina zjednodušila dane, zlepšilo sa úverovanie a vymáhanie obchodných kontraktov.
V analýze, ktorú Svetová banka robí každý rok, monitoruje opatrenia, ktoré zlepšujú alebo zhoršujú podnikateľské prostredie. Skúma pružnosť trhu práce, prístup klientov k úverom, vymáhanie pohľadávok po lehote splatnosti. Ale aj to, koľko trvá založenie podniku a koľko administratívnych úkonov na to treba. Merajú sa aj podmienky pre registráciu nehnuteľností, ochranu investorov a komplikovanosť podnikových bankrotov.
Autor: Ľuboš Jančík © SME