Svoju činnosť včera začal pravdepodobne najväčší vedecký experiment všetkých čias, nový urýchľovač častíc v CERNe.
BRATISLAVA. Keď sa na monitore počítača objavilo pár bodov, ktoré ukázali, že lúč častíc úspešne dokončil svoj prvý okruh, riadiaca miestnosť v priestoroch najväčšieho urýchľovača častíc na svete vybuchla nadšením.
VIDEO Reuters - Stroj "Bin Bang" prešiel prvým testom:
„A je to tu,“ povedal podľa BBC šéf LHC Lyn Evans. „Oslavovalo niekoľko stoviek svetových fyzikov a technikov zhromaždených v riadiacej miestnosti,“ napísal americký International Herald Tribune o Veľkom tresku, ako väčšina svetových médií opísala spustenie Veľkého hadrónového urýchľovača častíc. Spustenie stroja v 27kilometrovom tuneli na hraniciach Švajčiarska a Francúzska je jednou z najdôležitejších udalostí v súčasnom vedeckom svete. Možno vo svete vôbec.
Konečne
Úspechom je, že včera sa LHC vôbec spustil a poobede v ňom už krúžili dva zväzky protónov. Napriek protestom, ktoré hovorili o mrhaní peniazmi.
Za mamutím projektom stojí medzinárodná spolupráca i dlhé plánovanie. „LHC je najväčší a najkomplexnejší stroj, aký ľudstvo kedy vyrobilo,“ píše agentúra Reuters. „A je platformou pre najväčší vedecký experiment v ľudskej histórii.“
Na jeho výstavbe sa podieľalo až 55 krajín. „Projekt CERNu, ktorý je organizovaný 20 členskými krajinami Európskej únie, spája vedcov 80 národností. Niektorí na to čakali 20 rokov,“ píše zase agentúra AP. LHC je dôkazom, že veda je univerzálna. Snahy o slovenskú, iránsku, americkú či čínsku vedu sú smiešne. Veda nepozná hranice.
Svet, vesmír a vôbec
LHC by mal priniesť odpovede na základné ľudské otázky, pričom neobchádza ani tú, „ako to všetko vzniklo“. Urýchľovače častíc dávajú odpovede na otázku, z čoho je zložený svet. Ak pritom LHC nájde mýtický Higgsov bozón, takzvanú božskú časticu, vysvetlí azda niektoré tajomstva nášho vesmíru. Nie každému sa to však páči.
Koniec sveta?
„Niektorí skeptici majú strach, že pri plánovaných kolíziách protónov môžu vzniknúť mikroskopické čierne diery, ktoré by mohli zničiť Zem. Svetoznámi fyzici ako Stephen Hawking hovoria, že experimenty sú absolútne bezpečné,“ zdôraznil Washington Post.
Médiá potrebujú senzácie, preto prvá vec, o ktorej začali špekulovať, bola, či nehrozí zničenie sveta. Keď vedci povedali, že ani náhodou, rozpútala sa laická kampaň o tom, že vedecký svet konečne vysvetlí vesmír. V nadšení sa stratilo, že výsledky neprídu samy.
Rovnako neprídu hneď: optimistická predpoveď hovorí, že ak Higgsov bozón nájdeme, a ten, kto ho nájde, si môže vypísať šek na desať miliónov švédskych korún za Nobelovu cenu, nebude to skôr ako na budúci rok. Prvé výsledky z LHC tiež neprídu skôr ako o týždeň.
Veda totiž pracuje objektívne, i keď pocity v nej nejakú úlohu hrajú. Hawking sa napríklad stavil o sto dolárov, že vedci Higgsov bozón nenájdu. „Bude to potom oveľa zaujímavejšie,“ povedal pre britské rádio BBC. „Nech LHC nájde čokoľvek, povie nám to veľa o štruktúre vesmíru,“ dodal. Ak sa totiž experimenty podaria a LHC dokáže vytvoriť kontrolované čierne diery, práve Hawking bude adeptom na Nobelovu cenu. Pred skoro tridsiatimi piatimi rokmi o nich vytvoril teóriu.
Väčšie objavy prídu až o rok
SME sa rozprávalo s DUŠANOM BRUNCKOM z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, ktorý vedie slovenský tím v experimente ATLAS v CERNe..
Prinesie experiment v poznaní sveta nové pohľady?
„Jeden veľmi dôležitý poznatok bude, či je alebo nie je aspoň indikácia na existenciu tzv. supersymetrie. Tá je rozhodujúca na to, aby sme mohli hovoriť o štruktúre vesmíru, v ktorom žijeme.“
Na akej úlohe spolupracujú slovenskí vedci?
„V CERNe spolupracujú v dvoch experimentoch - ATLAS a ALICE. Pre slovenskú vedu je to veľký pokrok. Významne sa podieľali na stavbe urýchľovača aj firmy zo Slovenska, ktoré dodali napríklad roboty. Tie dokážu položiť niekoľkotonové magnety na milimetre presne.“
Kedy budú známe výsledky experimentu?
„Prvé poznatky vedci vyhodnotia už po niekoľkých dňoch. Väčšie objavy, ako napr. objav Higgsovho bozónu, môžeme očakávať najskôr o rok. Aké budú reálne výsledky experimentu, ukáže budúcnosť, ale patrí ku kultúre človeka, aby sa pátraním dostal ďalej.“
Niektorí vedci tvrdia, že je dobré, že nepoznáme všetky odpovede. Aj vy si to myslíte?
„Je prirodzené, že chceme vedieť, kde žijeme. Ak sa poznatky nezneužijú, ale použijú na ďalší výskum, svet bude napredovať .“
Ján Glovičko
Fakty
Higgsov bozón: Elementárna častica, ktorá sa podľa teórií objavila krátko po vzniku sveta, nebola však nikdy pozorovaná.
LHC: Veľký hadrónový urýchľovač častíc.
CERN: Európska organizácia pre jadrový výskum.