Regionálny zberný dvor v Palárikove nie je len kopa vyseparovaného komunálneho odpadu, ale začiatok procesu jeho znovupoužitia. Tam, kde iní končia, zberný dvor začína. Svoju činnosť začal realizovať za finančnej podpory Recyklačného fondu pred štyrmi rokmi.
Tomuto obdobiu však predchádzali aj menej úspešné časy. Najskôr sa komunálny odpad triedil na svojpomocne vyrobených stoloch a na mieste dnešného zberného dvora stáli ruiny. V súčasnosti má zberný dvor stanovené jasné ciele: znižujme vznik odpadov, opätovne používajme a až potom recyklujme. Túto myšlienku podporuje 98 perecnt obyvateľov Palárikova a dobrovoľníci z Palárikovskej ekologickej spoločnosti. Okrem iného pomáhajú aj polícii pri odhaľovaní čiernych skládok.
Pokuty a tresty
"Pri udeľovaní trestu rozlišujeme, či ide o fyzickú, alebo právnickú osobu. Pri fyzickej osobe to riešime uložením blokovej pokuty do výšky 1000 korún, pri právnickej osobe si to však dovoliť nemôžeme. Priestupkový zákon sa na právnickú osobu nevzťahuje, v prípade odhalenia trestného činu je možné viesť právne konanie," povedal Alexander Turan, náčelník obecnej polície. Po zaplatení sankcie je páchateľ povinný skládku na vlastné náklady odstrániť.
Za ilegálne sa považuje aj spaľovanie a pálenie.
Separovaný zber odpadu sa v Palárikove uskutočňuje každé tri mesiace za pomoci štyroch smetiarskych áut. Odobratý odpad prechádza kontrolou. Ak sa v smetných nádobách nachádza aj niečo iné okrem požadovanej komodity, smeti nevyvezú.
Triedenie a aktivačné práce
Občania triedia odpad na štyri základné zložky: plasty, sklo, papier a kovy. Vyseparovaný odpad sem popri Palárikovčanoch priváža aj 30 ďalších dedín z regiónu, aby sa tu vytriedil a upravil do formy spracovateľnej ďalším odberateľom.
Zberný dvor má k dispozícii triediaci pás, ktorý obsluhujú ôsmi občania na aktivačných prácach. Vytriedené zložky sa vysortírujú ešte podrobnejšie podľa druhu a farby. Takto vyklasifikované suroviny sa vkladajú do paketovacieho lisu. V prevádzke je až vtedy, ak je možné ho úplne naplniť, čo znamená 135 vriec po 70 fliaš. Predstavte si, že z obrovského kvanta nepotrebného materiálu vznikne kváder o veľkosti 1 m x 1 m x 80 cm s hmotnosťou 140 kg. Túto zlisovanú hmotu možno nazvať konečným produktom zberného dvora.
Čo sa robí z vytriedených plastov
"O naše produkty javia záujem odberatelia z celého Slovenska. Pri predaji však kladieme dôraz na to, aby palárikovské dielo nekončilo na energetickej, ale na materiálnej recyklácii," povedala Iveta Markusková, manažérka projektu Koncepcia nulového odpadu. Materiály nesmú byť použité na výrobu palív, ale musia byť opäť zavedené do výrobného cyklu. "Z našich vytriedených plastov sa vyrábajú diaľničné retardéry, zrecyklované tetrapakové obaly sú súčasťou domových zatepľovacích materiálov, dodáva.
Michaela Kasalová,
Vladislava Kovácsová,
Daša Račková