Podľa Milana Laura, riaditeľa školy neboli začiatky triedenia odpadu na škole ťažké. V škole usporiadali viacero besied, na ktorých boli žiaci všetkých ročníkov informovaní o dôležitosti separácie odpadu. Nový spôsob zaobchádzania s odpadom si žiaci rýchlo osvojili.
Súčasťou každej triedy sa stali štyri kartónové škatule, v ktorých triedili tetrapaky, plasty, papier a bioodpad. Neskôr ich nahradili farebne odlíšenými plastovými nádobami.
Každý deň po vyučovaní vynášajú určení žiaci vytriedený odpad zo svojej triedy do veľkých zberných vriec v areáli školy. Obec raz týždenne zabezpečuje odvoz týchto vriec do zberného dvora.
Bioodpad putuje na školské kompostovisko. Vyzretý kompost sa využíva napríklad na hnojenie školskej záhradky. Separovanie odpadu je nielen ekologicky, ale aj ekonomicky prospešné. Škola získava finančné prostriedky z predaja vyzbieraných papierov a tetrapakových obalov.
Návyky detí zo školy postupne prenikli do palárikovských domácností.
Nadšenci hľadajú čierne skládky
Niekoľko mladých nadšencov z Palárikova založilo občianske združenie Palárikovská ekologická spoločnosť (PES), ktoré má v súčasnosti 11 stabilných členov vo veku od 16 do 20 rokov. Vo voľnom čase robia ekologickú osvetu, hľadajú čierne skládky, zo starého vosku vyrábajú nové sviečky a na požiadanie obyvateľov zhotovujú kompostovacie zásobníky. Viac nám povedala členka združenia Apolónia Markusková.
Čo vás viedlo k založeniu PES?
"Potreba robiť niečo užitočné a výzva obecného úradu o pomoc pri zabezpečovaní zberu"
Aké boli začiatky združenia?
"Najprv sme robili osvetu. Do domácností sme roznášali letáky, v ktorých boli návody, ako správne separovať. Tiež sme pripravovali relácie do obecného rozhlasu. Prax ukázala, že občania to zobrali vážne. Začínali sme v primitívnych podmienkach a teraz sa vyvinul schopný fungujúci systém."
Napriek všetkej vašej snahe sa ešte stále objavujú čierne skládky. Ako proti ním bojujete?
"Najmä člen nášho združenia Roman Sucháň pravidelne mapuje skládky a spolu s kamarátmi ich sčasti odstraňuje. Informácie odovzdáme obecnému úradu a ten spraví poriadok."
Dominika Borbélyová,
Barbora Kajanová,
Barbora Oremusová
Kompostovisko. foto - archív Študenti Gymnázia v Nových Zámkoch a partnerské Gymnázium Johanna Gottfrieda Herdera v nemeckom meste Arnstadt pri Erfurte pokračujú na projekte Životné prostredie stavia mosty. V obci Palárikovo v okrese Nové Zámky spracovali tému separácia odpadu. Viac sa dozviete z ich článkov.Triedenie v priamom prenose Aby sme sa presvedčili, či triedenie odpadu skutočne funguje, vybrali sme sa do ulíc Palárikova. Ešte pred tým sme však zostavili vzorku ľudí, do ktorej spadali mladé rodiny s deťmi, starší ľudia, samostatne žijúci obyvatelia a rodiny v panelákoch. "Celý proces sa začína už v kuchyni, kde smeti triedim do piatich označených smetných košov: na papier, sklo, PET fľaše, plastové tégliky a fólie," vysvetľuje nám starší pán ochotne, "uskladňujem ich potom vo vreciach. V deň zberu ich vyložím pred dom. Vynikajúcim spôsobom, ako využiť odpad zo záhrad a domácností, je ich kompostovanie. Väčšina záhrad má svoje vlastné kompostovisko, poprípade bioodpad uskladňuje na obecnom. Keďže nie všetok odpad je triediteľný, zaviedol sa aj systém kúpy žetónov. Aj napriek takmer dokonale vyseparovaného odpadu ešte stále zostáva 15 - 20 percent komunálneho odpadu, za ktorého odvoz sa platí formou spomínaných žetónov. Je možné zakúpiť si ich priamo na zbernom dvore za 45 korún a následne sa pripevňujú na smetné koše. Takto označené kontajnery sa v pravidelných časových intervaloch odvážajú. Z dôvodu ich jednoduchého pripevnenia je jedinou nevýhodou tohto systému možnosť ich ľahkého odcudzenia. Pýtame sa mladej mamičky, odkiaľ sa o projekte dozvedela: "Od kamarátky, ktorá pracuje na obecnom úrade. Osobne si myslím, že je to skvelý nápad, som ním nadšená. Je to úžasná možnosť, ako chrániť životné prostredie." Zhodujú sa v tom aj ostatní obyvatelia Palárikova. "Nepoznám nikoho, kto by odpad netriedil," vysvetľuje starší pán. Všetci obyvatelia sa k triedeniu postavili športovo. Linda Betáková, Lucia Dušová |
Kompostovisko. |