BRUSEL. Českí dokumentaristi dostanú šancu pozerať sa tam, kam sa nedostane novinár a už vôbec nie bežný človek - do zákulisia vrcholnej politiky v Európskej únii.
Aspoň to sľubuje česká vláda s nápadom nakrútiť dokument o jej predsedníctve. Kamera bude zblízka sledovať premiéra Mirka Topolánka a jeho ministrov pri rokovaní s európskymi lídrami počas celého polroka.
Informácie o projekte SME potvrdil Topolánkov hovorca. „Máme zámer nakrútiť film o historicky prvom a v tomto formáte zrejme i poslednom českom predsedníctve,“ povedal Martin Schmarz. Na projekt sa vyčlení zhruba milión korún. Ústrednou postavou bude Topolánek. Nepôjde však o prezentáciu jeho názorov. „Chceme ukázať chod únie, nie politickú agitáciu premiéra,“ tvrdí Schmarz.
Bez večere
Autorom filmu sľubuje česká vláda voľné ruky. „Nechceme nič prikrášľovať, nič obmedzovať. Nebudeme cenzurovať,“ tvrdí hovorca. Kabinet si vyžiadal právo zasiahnuť, iba ak by sa s uverejnením dostala krajina do rozporu s povinnosťami proti únii a keby s nakrúcaním nesúhlasila druhá strana.
„Budeme sa snažiť získať pre kameramana čo najvýhodnejšie podmienky. Už teraz je jasné, že napríklad na večere prezidentov a premiérov na summitoch sa nedostane,“ dodáva Schmarz.
Scenár zhruba hodinového dokumentu nie je úplne jasný. Záležať bude na veciach, ktoré bude musieť Česko riešiť, ako aj na samotných autoroch. Kabinet si ešte nevybral ani režiséra.
Ľudia z Topolánkovho okruhu, ktorí s nápadom prišli, sa nechali inšpirovať filmom, ktorý v roku 2003 nakrútila dánska verejnoprávna televízia.
V dánskych šlapajach
Dokumentarista Christoffer Guldbrandsen vtedy sledoval premiéra Andersa Fogha Rasmussena na čele únie a vznikla z toho hodinová snímka s názvom Cesta do Európy (rozpočet v prepočte vyše 2 a pol milióna korún), ktorý zachytáva dramatické rokovacie finále pred rozšírením o desiatku krajín vrátane Česka.
„Rasmussen ma nechal nakrúcať všetko až na úplné výnimky, ako napríklad rozhovor s poľským premiérom medzi štyrmi očami alebo večeru štátnikov na summitoch,“ povedal Guldbrandsen.
Dokument odhalil aj beznádej, ktorá obklopila Rasmussena, Prodiho, Verheugena a ďalších aktérov rokovaní počas decembrovej noci v Kodani, keď Poliaci na poslednú chvíľu požiadali o ďalšie peniaze navyše, ale aj vzťah na ostrie noža medzi Rasmussenom a vtedajším ministrom zahraničia z menšej koaličnej strany.
Film získal niekoľko cien, napríklad titul Severský dokument roku, jeho otvorenosť však vyvolala kontroverzie na dánskej domácej scéne a samotného Guldbrandsena stála miesto.
„Premiérova skupina donútila vedenie televízie vystrihnúť napriek môjmu nesúhlasu dve scény. Inak by vraj na odvysielanie nedali súhlas. Dal som výpoveď,“ povedal Guldbrandsen.
Nechceme nič prikrášľovať, nič obmedzovať. Nebudeme cenzurovať.
Martin Schmarz hovorca českého premiéra