Spýtali sa ho, či sa stane v Pekingu paralympijským Boltom. Na okamih zrozpačitel, že to je úplne iná trieda. Ale zároveň mu zaiskrili oči, že by si s ním rád zabehal na budúcej olympiáde v Londýne 2012. Myslel na kategóriu zdravých, so svojou súčasnou kategorizáciou T44 sa nemieni zmieriť.
Juhoafričan Oscar Pistorius je v športovom svete zvláštnym fenoménom. Nezlomný bojovník s hranicami vlastných limitovaných možností.
Zároveň hromozvod pochybovačov, že je produktom využitia technológií, čo presahujú prirodzený rámec športu. Včera sa tešil zo zlatej medaily v behu na sto metrov. Pohyboval sa na umelých nohách.
Veselšie ako pri Boltovi
Desiatky novinárov, ale aj zdvorilo zakríknutých organizátorov - dobrovoľníkov - sa v útrobách štadióna Vtáčie hniezdo cítili pri ňom uvoľnenejšie i veselšie, ako keď v tých istých priestoroch Jamajčan Usain Bolt lámal tri svetové rekordy z ríše snov.
Zdravý zázrak Usain nevedel, kam vykrútiť vlastnú hlavu. Postihnutý Oscar prijal gratuláciu aj od šoférky elektromobilu. Každému sa priamo pozeral do očí.
S úsmevom na reklamu detských polievok stojaci na nevlastných nohách sa neklátil otrávene, ako to zvyknú v mixzónach drahé superhviezdy.
Prívetivo sa venoval otázkam z každej strany.
Štart vyzeral beznádejne
Tridsať metrov po štarte v daždi vyzerala jeho šanca na medailu beznádejne.
„Bola to katastrofa. Tak ako si vždy verím, že dosiahnem svoj cieľ, teraz som zapochyboval, či súperov pred sebou ešte dostihnem. Mávam strach z mokrého povrchu, pozrite na spodok mojich dosák, nemám špeciálnu úpravu do dažďa. No opatrnosť som prehnal. Našťastie sa mi podarilo zrýchliť a vpadol som do cieľa do pásky skôr.“
V susednej štvrtej dráhe sa pokĺzla umelá noha jeho americkému súperovi, ktorého v cieli Pistorius prišiel ratovať medzi prvými.
„Iste, medzi paralympionikmi je úprimnejšia, žičlivejšia atmosféra, navyše ľudia v hľadisku boli veľmi empatickí. Som šťastný, šťastný, šťastný. Ale môjho sna kvalifikovať sa na londýnske hry sa nevzdávam. Na nich budem mať iba 25 rokov.“
Ruža od novinárky
Keď sa k nemu priblížila reportérka japonskej televízie NHK s nádherne štylizovanou ružou, Pistorius sa vo vďačnom úklone zapotácal na hranici stability.
Vyľakane mu pomohla vlastnou rukou bez mikrofónu, okolie bolo namäkko. Vraj má pre neho prichystané ešte dve.
„Ste veľmi milá, v Pekingu ma čakajú ešte štarty na dvesto i štyristo metrov. Toto je pre mňa nová motivácia, úžasná. Taký zlý štart už zopakovať nemôžem, keď sa rozbehnem, cítim sa lepšie.“
Na otázku SME, či má rád kultový oskarový film Forrest Gump, reagoval pobavene: „Od detstva. Púšťala mi ho mama na videu. Ale často odbiehala, aby zakryla, že ju berie do plaču. Ja sa nechcem štylizovať do roly trpiteľa. Vždy som mal šport rád a úplne prirodzene sa chcem v ňom posúvať. Keď mi na arbitrážnom súde v Lausanne uznali protest proti verdiktu atletickej federácie, nesmierne ma to posilnilo. Šancu by mal dostať každý, o tom je zmysel života, nie?“
Doteraz nesfilmovaný príbeh Oscara Pistoriusa sa stáva novým symbolom paralympionizmu, s ktorým sa on sám tak veľmi túži rozlúčiť.
Už „len“ jeho pokorný prejav by bol obohatením veľkej olympiády. Ak nie viac ako všetky jej neprekonateľné rekordy.
Oscar Pistorius
Juhoafričan sa narodil sa 22.11. 1986 bez lýtkových kostí na oboch nohách. Jedenásťmesačnému mu amputovali dolné končatiny.
Behu sa začal intenzívne venovať až pred piatimi rokmi, keď sa liečil zo zranenia, ktoré utrpel pri ragby.
Deväť mesiacov prípravy mu stačilo na víťazstvo v behu na 200 m na paralympijských hrách v Aténach v roku 2004. Je držiteľom paralympijských svetových rekordov na 100, 200 a 400 m.
Na mítingoch už súťaži aj so zdravými atlétmi. Kvalifikačný limit na OH však nesplnil.
Gepardie nohy
Pod svalovo dobre vyvinutými plecami je na spodnej časti Pistoriusovým umelých dosiek nenápadný nápis Ossur. Meno islandskej protetickej spoločnosti, ktorá nazvala náhradu nohy pre postihnutých atlétov „Cheetah Flex-Foot“ (Gepardia noha). Oblúkové pružiny sú z karbónového vlákna. Materiálu, ktorý sa využíva aj na kozmické účely. Efektívne využíva energiu, ktorá vzniká pri kontrakcii svalov. Pri tomto druhu postihnutia, keď nevychádza prirodzená sila z nôh, sú bedrové kĺby a nekompletne vyvinuté sval– stvo stehien vystavené zhruba o 70 percent vyššej záťaži, čo platí aj o kolenách, ktoré musia stabilizovať končatinu.
![]() |