Dedičské konanie
Súd môže začať dedičské konanie z vlastnej iniciatívy alebo na základe návrhu niektorého z dedičov. O tom, že poručiteľ zomrel, sa súd dozvie z hlásenia matriky.
Konaním o dedičstve súd poverí notára v príslušnom obvode. Ten si ako takzvaný súdny komisár vyžiada všetky potrebné dokumenty a listiny súvisiace s dedičstvom. Ak sa dedičia dohodnú, notár napokon vydá osvedčenie o dedičstve. Jeho odmenu stanovuje vyhláška, základom je všeobecná cena dedičstva.
„O tom, kto a v akej výške platí odmenu notára a jeho hotové výdavky, rozhodne súd v konaní o dedičstve spravidla uznesením, ktorým sa konanie na súde končí,“ hovorí Marcela Holubová z advokátskej kancelárie Rowan Legal.
Dediť sa môže zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. V prvej skupine pri dedení zo zákona dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
Závet je rýdzo osobným právom poručiteľa, ktorým rozhoduje o svojom majetku.
(ht)
Komu patrí dôchodok
Nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok má vdova či vdovec po partnerovi, ktorý v čase smrti poberal starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok. Alebo aj ktorý splnil podmienky nároku na starobný dôchodok či získal počet rokov dôchodkového poistenia potrebný na vznik nároku na invalidný dôchodok. Prípadne aj vdovec a vdova po manželovi, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Vdovský alebo vdovecký dôchodok predstavuje 60 percent výšky penzie zosnulého.
O vdovský či vdovecký dôchodok treba písomne požiadať na pobočke Sociálnej poisťovne. Okrem občianskeho preukazu, sobášneho a úmrtného listu budete potrebovať doklady na preukázanie dôb poistenia.
Dôchodok sa vypláca jeden rok, no existujú prípady, kedy ho možno poberať aj dlhšie. Napríklad vtedy, ak je poberateľ sám na penzii, alebo sa stará o jedno nezaopatrené dieťa a podobne.
(ht)