Príspevok na pohreb
BRATISLAVA. Príspevok na pohreb vo výška 2 400 korún (80 eur) môže dostať každá plnoletá fyzická osoba, ktorá zabezpečuje pohreb zosnulého.
Nemusí to teda byť len pozostalý z manželov, ale napríklad aj jeho dospelé deti či iný blízky človek.
Podmienkou je mať trvalý pobyt na území Slovenska, ako aj to, aby aj trvalý pobyt zomretého v čase smrti bol na území Slovenska. Žiadosť možno získať na matrike alebo sa dá stiahnuť z webovej stránky ministerstva práce či úradu sociálnych vecí .
Nárok na príspevok na pohreb sa uplatňuje na úrade práce podľa miesta posledného trvalého pobytu zomretého.
K vyplnenej žiadosti sa prikladá občiansky preukaz, doklady o výdavkoch na pohreb, ak vynaložené náklady nepotvrdí pohrebná služba na žiadosti, a úmrtný list.
Príspevok sa vypláca poštovou poukážkou alebo na účet v banke najneskôr do konca kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť podaná.
(ht)
Jednorazová pomoc
BRATISLAVA. Na jednorazové odškodnenie zo Sociálnej poisťovne majú nárok len pozostalí (manžel, manželka, nezaopatrené deti) po manželovi, manželke alebo rodičovi, ktorí zomreli následkom pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Nerozhoduje pritom, či zosnulý pracoval v riadnom pracovnom pomere, alebo to bol dôchodca, ktorý pracoval napríklad na dohodu.
Jednorazové odškodnenie môže byť najviac 1 270 657 korún (42 200 eur). Konkrétna vyplatená suma však bude závisieť od výšky dosahovaných zárobkov zosnulého v rozhodujúcom období na určenie denného vymeriavacieho základu, ktoré sa zahŕňajú do vymeriavacieho základu na platenie poistného na úrazové poistenie za dotyčného zamestnanca jeho zamestnávateľom.
Výška vymeriavacieho základu na určenie sumy denného vymeriavacieho základu nie je pre dávky úrazového poistenia obmedzená, a preto môže byť u každého poškodeného iná. Žiada sa na pobočke Sociálnej poisťovne.
(ht)
Pozostalostná renta
BRATISLAVA. Ak v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania zomrel človek, ktorý z nariadenia súdu prispieval na výživu, pozostalí majú nárok na úrazovú rentu. Ide teda napríklad o rozvedeného manžela, ak bol povinný poskytovať príspevok na výživu svojej bývalej manželke.
Výška pozostalostnej úrazovej renty závisí od rozhodnutia súdu, teda výšky výživného, ktoré musel poškodený platiť ku dňu svojej smrti.
Pozostalostná úrazová renta sa vypláca v období, počas ktorého mala trvať vyživovacia povinnosť .
Na rozdiel od jednorazovej pomoci je pre priznanie renty rozhodujúce aj to, či poškodený v čase úmrtia dovŕšil dôchodkový vek alebo mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok, pretože vtedy nárok na rentu nevzniká.
Podobne nárok na pozostalostnú úrazovú rentu, ktorá už bola oprávnenému priznaná, zaniká dňom, v ktorom by poškodený dovŕšil dôchodkový vek. Nárok si treba uplatniť v Sociálnej poisťovni.
(ht)