BRATISLAVA. Vysoké školy na Slovensku sídlia takmer na každom kroku. Okrem krajských miest majú často svoje provinčné pobočky. V novom akademickom roku vysokoškolských študentov zapisuje tridsaťštyri škôl.
Máme veľa univerzít
Kvalitu menších škôl podľa odborníčky na školstvo Renáty Králikovej určuje, či vznikli na rozdávanie titulov, alebo poskytovanie kvalitného vzdelávania v regióne.
Počet škôl včera kritizoval aj premiér Robert Fico. Sídlom vysokej školy je podľa neho takmer každé okresné mesto a ich zriaďovatelia vraj takmer nehľadia na kvalitu.
Na Slovensku v súčasnosti poskytuje úplné vzdelanie dvadsať verejných vysokých škôl, z toho sedemnásť univerzít. Bakalárske a magisterské štúdium ponúkajú aj tri štátne, jedna zahraničná a desať súkromných vysokých škôl.
„Počet univerzít je tiež neprimeraný. Chýbajú nám napríklad vyššie odborné školy, teda systém rozvinutého nižšieho vysokého vzdelania,“ povedala Králiková.
V západných krajinách je univerzít na počet obyvateľov menej a vzdelávanie poskytujú tzv. college, teda centrá pre vysoké a ďalšie vzdelávanie. Dĺžka štúdia, ktoré sa zameriava na praktické vzdelávanie v oblastiach sociálnej práce alebo inžinierstva, je 2 až 4 roky.
Chýbajú elitné školy
Za uplynulých devätnásť rokov sa vysoké školy zásadne zmenili. „Naučili sa hospodáriť a na technických školách je rozbehnutá spolupráca so súkromným sektorom na projektoch. Na humanitných školách to chýba. Na školách je málo vedeckej aktivity,“ hodnotí školy odborníčka.
Financovanie vysokých škôl najmä podľa počtu študentov a nízke výdavky na vedu nútia učiteľov namiesto vedeckej činnosti skôr učiť.
Kto chce ísť študovať na excelentnú univerzitu, musí ísť do zahraničia, hovorí Králiková. Študenti sa pri výbere školy riadia skôr nákladmi na štúdium ako kvalitou vzdelania.
Zamestnávatelia si veľmi nemôžu vyberať zo študentov z lepších a kvalitnejších škôl. „Ešte stále je trend, že je málo vysokoškolsky vzdelaných ľudí a zamestnávatelia nehľadia na pôvod vzdelania.“
Od začiatku deväťdesiatych rokov, keď boli školy úzko elitne zamerané, študujú dnes široké masy študentov. Významná zmena je, že školy sú silné samosprávne inštitúcie. Predtým boli riadené štátom.
Vysoké školy
Na Slovensku je 34 vysokých škôl, z toho 17 univerzít.
Vysoké školy sídlia napríklad aj v Skalici alebo Sládkovičove. Vysunuté pracoviská sú v Levoči či Púchove.
V minulom akademickom roku denne študovalo 131 193 vysokoškolákov.
Pred desiatimi rokmi ich bolo vyše 84tisíc.
zdroj: MŠ SR