Pripúšťajú pravidlá Európskej únie osobitné zdanenie zisku napríklad v energetike?
„Daňové predpisy únie to zrejme priamo nevylučujú. Je však otázne, či by takáto úprava bola v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže. Niektoré podniky by boli zdaňované viac ako iné. Tiež je asi problém definovať, čo znamená „zisk v energetike“, lebo energetické firmy vykonávajú často aj iné činnosti, napríklad poradenstvo, ťažobný prieskum, opravy a údržbu špeciálnych strojov a podobne. Vzťahovala by sa vyššia sadzba dane aj na zisky z iných činností? Ak nie, museli by viesť napríklad oddelené účtovníctvo za ,energetické' a ,iné' činnosti?“
Je možné osobitne zdaniť aj jeden podnik, napríklad jeho vymenovaním priamo v zákone, alebo musia byť daňové pravidlá rovnaké pre celý sektor?
„Teoreticky, samozrejme, môže štát do zákona napísať čokoľvek, napríklad aj vyššiu sadzbu dane z príjmov pre jeden podnik. Takéto otázky legislatíva únie v oblasti priamych daní nerieši. Otázne je, či by bola takáto úprava v súlade s ústavou, ktorá zaručuje rovnaké práva všetkým, a takisto s pravidlami hospodárskej súťaže, keďže jeden podnik by bol takto znevýhodnený oproti všetkým ostatným, aj oproti svojim priamym konkurentom.“
Mohol by byť sektor definovaný tak, že by do neho fakticky patrilo len SPP alebo len energetické rozvodné podniky?
„Opakujem, teoreticky možno do zákona napísať čokoľvek. Avšak Európska komisia pri skúmaní súladu národnej legislatívy s pravidlami únie neskúma formu, ako bolo opatrenie prijaté, ale jeho faktický účinok. Z tohto pohľadu je jedno, či sú konkrétne podniky explicitne vymenované v zákone, alebo to zo zákona len nepriamo vyplýva.“
Majú v súčasnosti na Slovensku nejaké firmy, s výnimkou investorov, s daňovými prázdninami takéto selektívne zdaňovanie?
„Dnes už nie. Do roku 2003 sme mali sadzbu dane z príjmov právnických osôb 25 percent, ale napríklad pre niektoré podniky v poľnohospodárstve to bolo len 15 percent a pre firmy s vysokým podielom zdravotne postihnutých zamestnancov to bolo 18 percent. Myslím si však, že je správne, aby všetci hráči na trhu hrali podľa tých istých pravidiel.“
Je v záujme spotrebiteľov, aby vláda presadzovala vyššie dane pre energetické podniky?
„Nevidím logickú súvislosť medzi vyšším zdanením energetiky a riešením „problému“ zvýšenia cien energii. Ak budu vyššie dane na energie, budú tie logicky ešte drahšie. Podniky totiž zaujímajú najmä čisté zisky po zdanení.“
Autor: dak