BRATISLAVA. Také silné euro, ako svet zažil toto leto, už tak skoro nebude. Hoci sa európska mena môže ešte nakrátko priblížiť k úrovni 1,50 dolára za euro, pravdepodobnejšie je, že už čoskoro bude skúšať hranicu o desať centov slabšiu.
Kto chce ešte tento rok kúpiť za koruny doláre, mal by rátať s tým, že dolár pod dvadsať korún už zrejme nedostane. „Myslím si, že taký lacný dolár, aký bol počas letných mesiacov, už do konca roka neuvidíme,“ povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová. Na budúci rok už budeme kupovať doláre za eurá.
Čo brzdí euro a kto pomáha doláru
Euru nepomáha pomalší rast ekonomík eurozóny, kým ekonomika Spojených štátov sa z najhoršieho pomaly spamätáva a začína postupne rásť. Euru nenahrávajú ani očakávania, podľa ktorých má Európska centrálna banka na budúci rok znižovať oficiálne úrokové sadzby, zatiaľ čo americký Fed by ich mal zvyšovať. Rozdiel medzi ziskmi z úrokov na vkladoch v eurách a dolároch by preto mal hrať v prospech americkej meny.
S eurom a dolárom sa pohráva aj príliš premenlivý vývoj cien komodít. Doláru pomáha, keď ceny ropy klesajú. A to sa momentálne deje. Ceny americkej ľahkej ropy sa v piatok priblížili k úrovni 108 dolárov za barel.
Podľa niektorých ekonómov je súčasný vývoj eura a dolára len korekciou predchádzajúceho stavu. „Úrovne, z ktorých sa euro začalo oslabovať, boli historické maximá a kurz eura bol pri úrovniach okolo 1,60 všeobecne považovaný za nadhodnotený,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega. Prekvapujúcimi boli skôr úrovne, kam sa až euro oproti doláru dostalo.
Komu slabšie euro pomáha
To, že sa euro oslabuje, je podľa analytikov úľavou pre európsku ekonomiku. Práve silné euro spolu s drahou ropou a slabším zahraničným dopytom sa podpísali pod jej pomalší rast.
Slabšie euro je výhodnejšie pre európskych exportérov, lebo zvyšuje konkurencieschopnosť ich výrobkov na zahraničných trhoch.
Ak sa bude dolár posilňovať oproti euru aj po januári, tovary dovážané v dolároch by pre nás v eurovom vyjadrení zdraželi. „Tovarov dovážaných za doláre však v ekonomike nie je veľa, 75 percent dovozov sa uskutočňuje z európskych krajín,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Na druhej strane, otočenie trendu vývoja kurzu eura a dolára odstráni pozitívny tlmiaci účinok na vývoj cien surovín. No práve oslabovanie dolára je jedným z faktorov, ktorý prispieva k rastu cien ropy.
Opatrné dolárové predpovede
Ak sa bude postupne napĺňať scenár znižovania rozdielu medzi úročením dolára a eura, ako aj scenár rýchlejšieho oživenia americkej ekonomiky, euro by podľa analytika VÚB Martina Lenka mohlo stáť pod 1,40 dolára.
Podľa ekonómov sa však dolár v posledných dňoch posilňoval až priveľmi rýchlo. Situácia na finančných trhoch USA je pritom stále krehká a ceny komodít sa príliš rýchlo menia oboma smermi.
„To, že posledné posilnenie dolára je úspechom jednookého, potvrdili aj piatkové štatistiky,“ hovorí hlavný ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo.
V auguste v USA ubudlo viac pracovných miest, ako sa čakalo, a miera nezamestnanosti prekvapujúco vzrástla z 5,7 na 6,1 percenta, čo je najviac od septembra 2003. Dolár sa po zverejnení štatistík oslabil na úroveň 1,432 dolára za euro z raňajšej úrovne okolo 1,42.