BRATISLAVA. Tisíce áut denne ignorujúcich policajta s červeným terčíkom na zastavenie vozidla. Prvotné zamrazenie, kontrolný pohľad na tachometer a potom úľava. Aj to sa stáva realitou slovenských ciest vďaka čoraz rozšírenejším maketám dopravných policajtov známych zo susedného Rakúska či Maďarska.
Tento týždeň dva klony plastového dvojrozmerného policajta postavila k hlavnému ťahu samospráva bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Skúsenosti s policajnými figurínami už majú napríklad v Lučenci, Krupine, Malackách, Vrútkach či Prievidzi. V českom Jablonci už dlhší čas spomaľujú vodičov aj pomocou makety policajného auta s vystupujúcim policajtom s radarom v ruke.
Figuríny strážia školy
„Prvé dve makety sme osadili k priechodu pred základnú školu a gymnázium, ktoré navštevuje tisícsto detí. Aby sa dostali do školy, musia prechádzať cez štvorprúdovú cestu a električkovú trať,“ hovorí karlovoveská starostka Ivana Hanulíková.
Mestská časť chce časom osadiť pred ďalšie základné školy aj ďalšie dve makety, jednu s fotografiou policajtky. „Postupne plánujeme vybudovanie viacerých stojanov, aby sme figuríny mohli aj presúvať.“ Na makety si totiž vodiči jazdiaci pravidelne okolo zvyknú a preventívny efekt sa vytráca.
Takúto skúsenosť majú napríklad v Trnave, kde na štvorprúdovej Hospodárskej ulici už päť rokov merajú rýchlosť áut na elektronickom displeji. „Efekt to malo možno prvý rok, teraz to už, žiaľ, skôr slúži len ako zábavka a objekt pre vandalov,“ vraví hovorca mestského úradu Pavol Tomašovič.
Informatívne merače či makety by podľa neho dlhodobo spĺňali význam vtedy, ak by sa z času na čas kombinovali so skutočnými kontrolami. Mestské polície však rýchlosť podľa ministerstva vnútra merať nemôžu a štátna polícia na pravidelné kontroly na rizikových úsekoch v mestách nemá dosť ľudí.
Podobné skúsenosti má aj lučenecká mestská polícia. „Máme v meste tri figuríny už zo štyri roky. Sú už okukané, fungujú len na cezpoľných,“ vraví policajt Ľubomír Antalík.
Je to na mestách
„Na cestách je výrazný nedostatok policajtov a makety ani merače ich určite nenahradia. Takéto doplnky majú napriek tomu nezanedbateľný preventívny efekt na vodičov, pretože im vždy pripomenú, hej, pozor na rýchlosť,“ myslí si dopravný psychológ Zoltán Bojar. Slovensko je však podľa neho vo využívaní podobných doplnkových zariadení zatiaľ „v dobe kamennej“.
Riaditeľ dopravnej polície Milan Anjel hovorí, že polícia používanie týchto zariadení víta, ale je to „skôr úlohou samosprávy“. Tá však naráža na nedostatok peňazí. Maketa plastového policajta vyjde asi na jedenásťtisíc, cena merača rýchlosti sa pohybuje v desaťtisícoch.