BRATISLAVA. Klasické detské domovy by od budúceho roku mali byť posledným miestom, kde môže skončiť zdravé dieťa.
Všetky takéto deti do troch rokov by totiž už 1. januára mali byť v „profesionálnych rodinách“. Tie im majú utvoriť pracovníci detských domovov.
Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí o tom hovorí už vyše troch rokov a ešte sa má zmeniť, aby sa zvýšil tlak na ľudí, ktorých sa to týka.
Profesionálnych rodičov je však málo a detí zasa pomerne veľa. Na konci minulého roku bolo v detských domovoch 577 detí do troch rokov, informoval Peter Zeman z ústredia práce.
Na zmenu môže byť neskoro
Všetko opäť závisí od peňazí. Detské domovy ich nemusia mať toľko, aby svojich zamestnancov mohli uvoľniť na prácu profesionálneho rodiča.
„Ak by sa stal niektorý náš vychovávateľ 'profirodičom', nevedeli by sme zabezpečiť služby pri deťoch,“ povedala nám pracovníčka domova vo Veľkých Uherciach v okrese Partizánske.
Profesionálny rodič sa o dieťa stará doma. Aby to mohol robiť, musí mať maturitu a špeciálnu prípravu. Jeho mesačná mzda môže predstavovať 12tísíc korún (takmer 400 eur), v lepšom prípade ešte o tri tisícky viac.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny to chce riešiť novelou zákona o sociálnoprávnej ochrane detí. Napríklad navrhuje, aby detský domov prispieval dieťaťu v profesionálnej rodine aj na krúžky, tréningy, lieky, plienky či hudobný nástroj.
Natália Blahová z Asociácie náhradných rodín hovorí, že ministerstvo sa prineskoro spamätalo.
Od roku 2005, keď zákon začal platiť, „nijako významne nemotivovalo ani riaditeľov detských domovov, ani samotných potencionálnych uchádzačov o túto prácu,“ povedala.
Zákon sa nedodržiava
Aké ťažké je vyhovieť zákonu, vyšlo najavo vlani. V tom čase už ani jedno zdravé dieťa do jedného roku veku nemalo byť v detskom domove.
Skutočnosť je však iná. „Ešte stále sa v detských domovoch nachádzajú deti do jedného roku,“ tvrdí Blahová.
Dokedy treba niektoré deti premiestniť do profesionálnej rodiny, sa uzákonilo pred vyše troma rokmi. Katarína Hrdá, riaditeľka Detského domova Potôčik v Slovenskej Ľupči, pochybuje, či to „vzhľadom na situáciu v spoločnosti aj v ekonomike“ bolo správne.
Termín, ktorý parlament určil, síce „môže pôsobiť motivačne, ale keď financie a rodiny nebudú, motivácia vyjde naprázdno,“ povedala.
Náhradné rodičovstvo
Istým východiskom môže byť „náhradná starostlivosť o dieťa“. Týka sa detí v domovoch, ktoré nie sú právne voľné, takže ich nemožno adoptovať. Vlani to však využilo iba 21 jednotlivcov. Štát takúto starostlivosť podporuje príspevkami. Tie sa pravidelne valorizujú. Naposledy k tomu došlo 1. septembra.
Náhradné rodiny môžu dostať peniaze aj tak, že sa zapoja do projektu Všetci sú doma. Neziskovka S.P.A.C.E. v rámci neho prispieva na školské potreby, školné či cestovné detí i rodičov. Na jeho začiatku bolo 119 náhradných rodín, v roku 2007 sa ich počet blížil už k 200.
Čo sa má zmeniť
Zdravé dieťa má skončiť v klasickom detskom domove iba vtedy, ak zlyhajú iné možnosti.
Prvou je profesionálna rodina. Tá má mať prednosť pred akýmkoľvek iným spôsobom umiestnenia dieťaťa.
Druhou možnosťou je detský domov rodinného typu. Ten môžu tvoriť samostatné domy alebo byty.
V klasickom domove môže byť najviac 40 detí.
(joč)