BRATISLAVA. Životnú úroveň západných krajín eurozóny by mali Slováci dosiahnuť do roku 2030. V tej dobe by už na Slovensku nemal byť problém podľa premiéra Roberta Fica ani s nezamestnanosťou.
Jeho predpoklady vychádzajú z vízie napísanej slovenskými vedcami z rôznych inštitúcií. Spolu je ich 93, čo je na slovenské pomery nevídaný počet. Spracúvali ju na žiadosť premiéra.
Vízia chce vyriešiť aj rozvoj znalostnej ekonomiky, civilizačné zmeny, či smerovanie Slovenska k súdržnej a dobre spravovanej spoločnosti.
Niektoré sú užitočné
Odborníci aj politici sú však skeptickí k možnosti „prežitia“ ďalšej z množstva vízií, ktoré už boli na Slovensku vyprodukované. Naposledy to bola vízia o poznatkovej spoločnosti Slovensko 21, ktorú pripravilo ministerstvo financií a nakoniec so zmenami schválila vláda. V tomto materiáli sa napríklad objavil nápad zaviesť zamestnanecký bonus.
Dlhodobú víziu rozvoja slovenskej spoločnosti si môžete vo formáte .pdf stiahnuť tu.
„Existujú dva typy vízií. Prvé smerujú do zabudnutia, keď sa zmení vládna garnitúra. Druhé prežívajú a aktualizujú sa. Takou je napríklad Medzinárodná energetická prognóza do roku 2030. Užitočné sú tie druhé,“ hovorí prognostik Slovenskej akadémie vied Pavol Kárász. Zatiaľ ešte nevie povedať, do ktorej kategórie sa zaradí vízia slovenských vedcov, ktorá vznikla na popud premiéra Fica.
Ekonóm SAV Viliam Páleník pritom poukazuje na vízie, na ktorých sa podieľal za éry ministra financií Ivana Mikloša a ministra hospodárstva Pavla Ruska. Šli do stratena.
Za mečiarových čias dokonca existoval špecializovaný úrad – pre stratégiu rozvoja spoločnosti. Ani jeho vízie nenašli odraz v praxi.
Táto dnešná je však podľa Páleníka trochu odlišná od tých predchádzajúcich. Je komplexnejšia, rozsiahlejšia a hlavne výskumnejšia. „Či bude vízia životaschopná, je však zatiaľ predčasná otázka. Je financovaná vládou, bude skončená na konci jej vládneho obdobia, nová vláda si ju nemusí osvojiť,“ povedal Páleník.
Nerezignuje na podporu
„Rozhodujúcu úlohu teda zohrá politický a odborný konsenzus,“ hovorí Kárász. Na ten včera politikov premiér Fico vyzval. „Nechceme rezignovať na širokú politickú podporu,“ povedal.
Ľavicový intelektuál a analytik Eduard Chmelár upozorňuje, že Fico si musí byť vedomý pravdepodobného neúspechu v získavaní politickej podpory. „Nemôže postupovať spôsobom, že proti sebe poštve rôzne skupiny a potom vyzve k zjednocovaniu,“ povedal Chmelár.
K premiérovej výzve je skeptický aj poslanec SDKÚ Ivan Mikloš. „Pochybujem o úprimnosti premiérových slov. On stále hovorí o vízii silného sociálneho štátu, ale jeho kroky smerujú proti tomu. Napriek tomu sa neuzatvárame pred diskusiou,“ hovorí Mikloš.
Upozorňuje, že ani Fico nepokračoval kontinuálne vo víziách spracovaných predchádzajúcou vládou.
Obavy o prežitie vízie má aj šéf parlamentného hospodárskeho výboru Maroš Kondrót zo Smeru. „V súčasnom politickom ovzduší to bude ťažké,“ hovorí.
Vízia aj pre ľudí
Chmelár je pritom presvedčený, že Slovensko potrebuje veľké vízie.
Fico chce získať podporu aj od širokej verejnosti. Chystá sa totiž zverejniť „svoju“ víziu na stránkach niektorého slovenského denníka. „Nie som si však istý, či je naša spoločnosť nastavená na takýto typ diskusií,“ povedal Chmelár.
Premiér nemôže postupovať spôsobom, že proti sebe poštve rôzne skupiny a potom vyzve
k zjednocovaniu.
Eduard Chmelár, analytik