TBILISI, BRATISLAVA. Vojenským zásahom v Gruzínsku a uznaním jeho odtrhnutých regiónov strácate dôveryhodnosť. Priamo z Tbilisi to Moskve odkázal americký viceprezident Dick Cheney.
Pomoc po ruskej invázii
Do Gruzínska pricestoval deň potom ako Američania oznámili, že krajine po vojne s Ruskom o sporné Južné Osetsko, venujú miliardovú pomoc. Najsilnejší spojenec tiež gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho ubezpečil, že sa stanú členmi NATO. Tomu sa Rusko, ktoré považuje Gruzínsko za svoju sféru záujmu tak ako Ukrajinu, všemožne snaží zabrániť.
„Potom, čo si váš národ vydobyl slobodu počas ružovej revolúcie, Amerika prišla pomôcť tejto odvážnej mladej demokracii, a urobíme to znovu, keď chcete prekonať ruskú inváziu,“ povedal podľa New York Times Cheney. Ruskú inváziu označil za nelegitímny a jednostranný pokus zmeniť hranice Gruzínska.
Od revolúcie v roku 2003, ktorá vyniesla na čelo krajiny Saakašviliho, sú vzťahy medzi Gruzínskom a Ruskom mimoriadne chladné.
Príprava ďalšieho puču
Tbilisi viackrát obvinilo Moskvu z vnútorného zasahovania do krajiny. Okrem podpory separatistických republík na severe Gruzínska aj z viacerých pokusov o prevrat. Najnovšie z neho gruzínske ministerstvo vnútra obvinilo syna prvého gruzínskeho prezidenta Zviada Gamsachurdiu. Zatknutý Cotne ho mal pripraviť v spolupráci s ruskými tajnými službami.
Kremeľ, ktorý sa nevie zmieriť s prozápadnou orientáciou krajiny, obvinil z rozpútania päťdňovej vojny Biely dom. Údajne tak chcel podľa ruského premiéra Vladimira Putina zlepšiť pozíciu republikánskeho kandidáta Johna McCaina pred novembrovými voľbami.
Autor: rek