BRATISLAVA. V spore prezidenta s parlamentom o podobu nového zákona o cestnej premávke bude zrejme ťahať za kratší koniec Ivan Gašparovič.
Poslanci vládnej koalície chcú totiž zákon, ktorý im prezident v júli s pripomienkami vrátil, schváliť v pôvodnom znení. Parlament tak pravdepodobne nevyhovie návrhom Gašparoviča, aby vodičské skúšky naďalej vykonávali policajti a nie súkromní skúšobní komisári a aby sa úseky diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré sa môžu stavať na cudzích pozemkoch, nerozširovali.
Gašparovič namietal, že zákon nehovorí, či má vykonávať skúšky jedna, alebo viacero firiem, a preto „sa vytvára nebezpečenstvo monopolizácie a nárastu ceny skúšky“. Pri rozširovaní úsekov diaľnic, ktoré môžu vznikať na cudzom, mu zas prekážal spôsob novelizácie, keď poslanci cez zákon o premávke zasiahli do úplne iného zákona.
HZDS vidí prázdne gesto
„Očakávali sme na výbore pre obranu a bezpečnosť, že príde zástupca prezidentskej kancelárie a bude obhajovať výhrady, ktoré prezident mal. Žiaľ nikto neprišiel, takže to považujem len za gesto prezidenta, ktorý podľahol nátlaku autoškôl,“ tvrdí Ján Kovarčík z HZDS.
Ján Richter zo Smeru vraví, že koalícia nepodporí ani vypustenie rozšíreného zoznamu diaľnic. „Jednou z našich priorít je výstavba diaľnic, takže každá úprava, ktorá sleduje tento cieľ, je potrebná, aj keď forma je trochu neštandardná.“
Zákon prejde bez zmien aj podľa Rudolfa Pučíka z SNS.
Opozícia zákon odmieta
Výhrady prezidenta chce, naopak, podporiť opozícia, ktorá v júli za zákon nehlasovala. „Súhlasíme s pánom prezidentom, že ani pre diaľnice nie je možné obmedzovať vlastnícke práva,“ vraví poslanec SMK Iván Farkas. Za zákon ako celok však strana hlasovať nebude, napríklad pre výhrady k novým pravidlám o zimných pneumatikách.
Podobne sa zachová aj SDKÚ. Zákon podľa Martina Pada „zavádza nerovnoprávnosť a šikanuje vodičov“. Márii Sabolovej z KDH zas prekáža, že koalícia neakceptovala návrhy opozície.
Parlament bude o zákone opäť rokovať už v utorok, koaliční poslanci by totiž chceli stihnúť pôvodný termín jeho účinnosti od 1. októbra.
Cestný zákon
Maximálna rýchlosť v obci sa zníži na 50 km/h.
Svietenie aj počas dňa bude povinné celoročne.
Zimné pneumatiky budú povinné pri súvislej vrstve snehu.
Policajti budú musieť prísť iba k nehodám, kde vznikla škoda nad 120-tisíc korún.
Pokuty budú až do 40tisíc korún a zákaz šoférovania až do päť rokov.
Cyklisti budú musieť mimo obce používať prilby, deti aj v obci.