Pribúda školákov, u ktorých sa priskoro objavujú ochorenia ako cukrovka, vysoký krvný tlak, poruchy tukového metabolizmu či choroby pohybového aparátu. Školáci napríklad málo športujú, hovorí doktorka EVA VITÁRIUŠOVÁ z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Zúčastnili ste sa na výskume o pohybových aktivitách a dennom režime školopovinných detí na Slovensku. Aká je ich fyzická aktivita?
"Nedostatočná. Len malé percento detí sa venuje organizovanej športovej činnosti. Čas, ktorý školáci trávia vonku, ani zďaleka nestačí vykompenzovať dôsledky psychickej záťaže počas vyučovania."
Koľko detí denne športuje?
"V našom prieskume, na ktorom sa zúčastnilo tritisíc detí z deviatich okresov, sme sa pýtali, či dieťa aspoň raz do týždňa navštevuje športový krúžok alebo tréning a či aspoň raz týždenne športuje rekreačne s priateľmi v mieste bydliska. Zistili sme, že 62 percent detí sa aspoň raz týždenne s kamarátmi bicykluje, hrá loptové hry. Deti z tej istej skupiny však povedali, že iba dve tretiny z nich chodia do športového krúžku alebo na tréning. Staršie deti mali vyššiu účasť."
Koľko času strávia pri televízoroch a počítačoch?
"Takmer všetci oslovení respondenti sa priznali, že televíziu sledujú denne, a to priemerne 2,5 hodiny. Dve tretiny z nich strávia denne 1,4 hodiny hrou na počítači. K tomu musíme ešte prirátať 1,6 hodiny prípravy do školy, takže dovedna denne strávia pri sedavom zamestnaní 5,5 hodiny."
Ako dlho by mali pobudnúť na čerstvom vzduchu?
"Aspoň dve hodiny. Až po tomto čase sa stimuluje metabolizmus, ktorý zabezpečuje všetky pozitívne prínosy pravidelného pohybu. V školskom veku by mali denne vykonávať najmenej 60 minút stredné alebo namáhavé fyzické aktivity."
Sú rozdiely medzi vidieckymi a mestskými deťmi?
"Deti na vidieku uprednostňujú rekreačný pobyt vonku, kým mestské deti hru na počítači."
Prečo je také dôležité optimálne rozloženie pohybových aktivít?
"Lebo vplýva nielen na duševné zdravie detí, ale významne ovplyvňuje aj riziko vzniku závažných chronických ochorení, ako sú obezita či cukrovka druhého typu."
Čo ovplyvňuje vznik týchto ochorení?
"Nadmerný príjem nesprávnych a neplnohodnotných potravín, znížená pohybová aktivita. U mnohých detí energetický príjem niekoľkonásobne prevyšuje energetickú spotrebu či prináša neželaný prírastok na hmotnosti."
Aké výhody má pravidelná pohybová aktivita detí?
"Kardiovaskulárny a respiračný systém trénovaného človeka pracuje ekonomickejšie ako u netrénovaného jedinca, zvyšuje ukladanie kalcia do kostí a odďaľuje tak nástup osteoporotických zmien v dospelom veku. Športovanie rozvíja aj sociálne zručnosti dieťaťa, lepšie sa naučí nažívať v kolektíve s rovesníkmi."
Čo by mal urobiť rodič, aby sa pohyb detí zlepšil?
"Predovšetkým by mal minimalizovať čas, ktorý dieťa trávi akoukoľvek sedavou činnosťou. Mal by ho viesť k prirodzenej pohybovej aktivite, ako je chôdza, tanec, bicyklovanie. Rodina by mala tráviť čo možno najviac času vonku na výletoch, pešej turistike. Ak chce dieťa športovať organizovane, treba mu to umožniť. Rodič by mal byť vzorom."
Jarmila Horáková © SME