BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány v utorok pripustil svoju demisiu. V prípade, ak by bola jeho osoba hlavnou prekážkou obnovenia koalície s liberálmi alebo aspoň prijatia nového rozpočtu.
Od jari, keď liberáli odišli zo stredoľavej koalície so socialistami, stojí Gyurcsány na čele menšinovej vlády. Tú teraz čaká jej najťažšia skúška: prijatie rozpočtu na budúci rok. Socialisti sami v parlamente rozpočet nepresadia a nemajú ani šancu získať podporu z ostatných opozičných strán.
Liberáli aj po odchode z vlády menšinový kabinet v parlamente niekoľkokrát podporili, aby sa vyhli predčasným voľbám. Teraz však kladú tvrdé podmienky – v prvom rade chcú Gyurcsányovu hlavu.
Znižovanie daní
Už cez víkend liberáli odmietli Gyurcsányov nový plán na zníženie daní, ktorý mal byť základom rokovaní o novom rozpočte. Zníženie daní v princípe podporujú, Gyurcsányov návrh však nepovažujú za serióznu ponuku. Slúži podľa nich iba na to, aby predĺžil premiérovo zotrvanie pri moci.
Dôvodom odchodu liberálov z vlády bola práve neochota Gyurcsánya a jeho strany po prehranom referende pokračovať v zásadných reformách verejných financií.
V názore na posledný Gyur– csányov program sa s liberálmi zhodujú aj analytici. „Návrh nie je ozajstným plánom reforiem, len balíčkom na politické prežitie. Chce znížiť dane tak, že neobmedzí výdavky na sociálny štát. Lenže to nefunguje,“ píše ekonomický týždenník HVG.
Gyurcsány napriek tomu nástojí na rokovaniach s bývalým koaličným partnerom aj o novom programe. Na svojom blogu včera napísal, že by sa malo rokovať bez predbežných podmienok. Socialisti podľa neho stále „veria vo výkonnosť a akcieschopnosť súčasnej vlády a v to, že do roku 2010 dokáže dosiahnuť nejaké výsledky.“
Len bez Gyurcsánya
Liberáli rokovania so socialistami neodmietajú. Vedenie strany by o ich pokračovaní malo rozhodnúť zajtra. Podľa informácií spravodajského servera Index rokovania budú, nie však o premiérovom programe. Liberáli sú ochotní hovoriť iba o vláde odborníkov, ktorá nahradí Gyurcsányov kabinet.
Predseda strany Gábor Fodor dokonca bez uvedenia konkrétneho mena vyhlásil, že už majú návrh na osobu nového premiéra, prijateľného pre všetky parlamentné strany. Špekuluje sa o tom, že by to mohol byť nejaký ekonóm z okruhu centrálnej banky.
Nie predčasným voľbám
Najneskôr v roku 2010 by mali byť v Maďarsku parlamentné voľby, ktoré by podľa súčasného stavu preferencií s prevahou vyhral opozičný Fidesz Viktora Orbána. Liberáli by sa pravdepodobne vôbec nedostali do parlamentu.
Spolu so socialistami by preto radi zabránili predčasným voľbám. Tie by museli nasledovať po neprijatí nového rozpočtu. Zároveň však vedia, že ak by sa vrátili do vlády krajne nepopulárneho Gyurcsánya, nijako by si tým u voličov nepomohli.
Podobne sú na tom aj socialisti. Veľká časť strany by sa rada zbavila lídra, ktorý ju tiahne ku dnu, doterajšie pokusy o jeho vypoklonkovanie sa však skončili neúspechom. Najmä preto, že zaňho rozhádaní socialisti nemajú náhradu, na ktorej by sa zhodli.
Gyurcsány (47)
Pred rokom 1989 funkcionár Komunistického zväzu mládeže, potom bohatý podnikateľ.
V roku 2002 sa stal poradcom premiéra Medgyessyho, neskôr ministrom mládeže jeho vlády.
Po vnútrostraníckom puči v roku 2004 nahradil svojho šéfa v kresle premiéra.
V roku 2006 vyhral parlamentné voľby.
Na jeseň 2006 zverejnili záznam jeho prejavu, v ktorom priznáva, že v predvolebnej kampani klamal o stave ekonomiky.