BRATISLAVA. Zákon, ktorý premiérovi bráni zvýšiť minimálnu mzdu podľa jeho predstáv, sa má zmeniť. A to rekordne rýchlo.
Kabinet včera v Banskej Štiavnici navrhol zmenu zákona o minimálnej mzde a od parlamentu chce, aby ju urobil už na najbližšej schôdzi.
Vláda nemá inú možnosť, ako obísť štandardný legislatívny postup. Aby dosiahla, čo chce, zákon musí byť účinný skôr ako 1. októbra. V skutočnosti je na to najviac 21 dní. Parlament totiž najbližšie začne rokovať až 9. septembra.
Právnik Jaroslav Pilát z organizácie M.E.S.A.10 tvrdí, že „pri dodržaní rokovacieho poriadku“ parlamentu to nie je možné stihnúť. Lehoty, ktoré treba dodržať, sú podľa neho dlhšie ako 21 dní.
Najprv musí návrh prerokovať a schváliť parlament, potom ho musí podpísať prezident a napokon musí vyjsť v zbierke zákonov.
Znásilňovanie práva
Robert Fico včera povedal, že návrh pôjde v „skrátenom legislatívnom konaní“. Rokovací poriadok však jasne hovorí, že to je možné iba „za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody“.
Pilát tvrdí, že pri zmene zákona o minimálnej mzde „žiadna z týchto podmienok nie je naplnená“. Ak sa legislatívne konanie napriek tomu skráti, zákon o rokovacom poriadku bude podľa neho opäť porušený.
Sám Fico už ako premiér takýto postup jednoznačne zavrhol.
„My odmietame zneužívanie inštitútu skráteného legislatívneho konania a sme to opakovane hovorili už aj počas nášho opozičného pôsobenia. Nevidíme žiadny dôvod, prečo by sa malo právo znásilňovať, ako to robila predchádzajúca vláda veľmi často,“ povedal napríklad v júli 2006.
Dnes mu to zjavne neprekáža. „Naším cieľom je, aby sme si vytvorili právne prostredie na zvýšenie minimálnej mzdy na 8900 korún,“ povedal.
Ako chce premiér, tak bude
Zákon, ktorý parlament prijal len v decembri minulého roka, umožňuje zvýšiť minimálnu mzdu iba o 7,2 percenta. Teda na 8690 korún (295,43 eura) mesačne.
„To považujeme pri dnešnom tempe rastu priemerného zárobku za nedostatočné,“ zopakoval včera Fico. „Musíme niečo robiť s minimálnou mzdou, aby rástla rýchlejšie.“
Zákon tomu nebráni, no akékoľvek zvýšenie podmieňuje súhlasom zástupcov zamestnávateľov.
Len čo premiér pochopil, že si ich súhlas nevynúti, rozhodol sa ich obísť. Ministerstvo práce na jeho podnet vypracovalo návrh na zmenu zákona.
Vláda by na základe nej mohla minimálnu mzdu zvýšiť tak, ako by chcela. Na rozdiel od dneška by to mohla urobiť iba „s prihliadnutím“ na to, čo chcú zamestnávatelia. „Vláda si v tomto prípade trošku uvoľnila ruky,“ priznala ministerka Viera Tomanová.
Bez účasti verejnosti
Ani pripomienkovanie návrhu nebolo štandardné. Hovorca ministerstva Michal Stuška pre agentúru SITA povedal, že v utorok o 16:00 prebehlo „konferenčné“ pripomienkovanie ministrov.
Republiková únia zamestnávateľov s tým zásadne nesúhlasí. „Návrh nielenže neprešiel riadnym pripomienkovým konaním, ale deštruuje všetky dohody sociálnych partnerov v tejto oblasti,“ povedal • ej tajomník Martin Hošták.