KOŠICE. Inváziu netopierov hlásia obyvatelia Košíc a okolitých obcí Vyšná a Nižná Myšľa, Nižný Klátov, Myslava a ďalších. Netopiere nalietavajú do bytov, desia ľudí v domoch či chatách.
Ornitológovia upozorňujú, že všetky druhy netopierov sú chránené a môžu prenášať besnotu.
Stovky neželaných hostí
Zatiaľ najkurióznejší prípad je z 20. augusta, keď ornitológovia v byte paneláka na Toryskej ulici v Košiciach našli na záclonách 500 netopierov. Ďalších asi sto našli za obrazmi, medzi knihami, v gauči, vo vázach, v kytici vysušených kvetov, pod kobercami či v kryte lustra.
Výskyt netopierov hlásili aj v košickej nemocnici L. Pasteura.
Netopier vystrašil aj obyvateľku bytu na Tyršovom nábreží v Košiciach: „Lietal mi nad hlavou, neskôr vletel aj do spálne,“ hovorí pani Terézia. „Rýchlo som si dala na hlavu paplón. Keď vyletel zo spálne, zabuchla som za ním dvere, teraz netuším, kde môže byť.“
Všetky sú chránené
Každý z 28 druhov netopierov vyskytujúcich sa na Slovensku je chránený zákonom.
„Ak netopierovi ktosi úmyselne ublíži alebo ho zabije, musí rátať s pokutou, ktorá sa podľa druhu pohybuje od 2000 do 10 000 korún (od 66 do 332 eur),“ hovorí ornitológ Michal Noga. Doposiaľ nie je vyriešený prípad hokejistu, ktorý počas zápasu Skalice s Košicami hokejkou zrazil na ľad netopiera a museli preto prerušiť zápas. Netopier neskôr uhynul.
Prilietajú na konci leta
Ataky domácností netopiermi sa opakujú každý rok za teplých večerov, najmä v auguste, septembri a začiatkom októbra. Vyhľadávajú rôzne úkryty, ako škáry, vetracie šachty a podobne.
„Keď niekto chce neželaného lietajúceho návštevníka odstrániť z bytu sám, šetrne to môže urobiť. Netopiere však prenášajú besnotu,“ upozorňuje Noga.
Na Slovensku sa už cez netopiera infikovali dvaja ľudia. „Netreba sa však toho veľmi obávať, lebo netopier dokáže uhryznúť človeka do krvi len zriedka, útočí len vtedy, ak sa cíti ohrozený,“ upokojuje ornitológ.
„Žiaľ, problémy s tým, že vlietajú do bytov, sa opakujú a nikto z kompetentných s tým celé roky nič nerobí,“ hovorí Miroslav Fulín, košický ornitológ, ktorý s kolegom Petrom Krišovským odchytával netopiere na Toryskej ulici.
„Na prešovskom sídlisku Sekčov pri zatepľovaní činžiaka utesnili škáru, v ktorej sa udusila celá kolónia netopierov. Do bytov prenikli tekutiny z mŕtvych tiel a niektoré deti dostali alergiu,“ hovorí Fulín.
Ornitológ pripomína, že pri rekonštrukciách je vhodné na budove zachovať úkryty, kde netopiere nespôsobujú problémy. V prípade zachovania úkrytu je možné žiadať o finančný príspevok.
Ak netopiere vyrušujú a ohrozujú obyvateľov, možno ich vysťahovať. Môže to však robiť iba osoba, ktorá má výnimku zo zákona o ochrane prírody.