BRATISLAVA. Počet bánk, ktoré lákajú klientov na štvorpercentný a vyšší úrok na termínovanom vklade, narastá. No takýto ročný úrok dostane len ten, kto vloží peniaze do banky na jeden alebo dva roky a nevyberie si ich predčasne.
Obchodníci pripúšťajú, že úročenie termínovaných vkladov nad štyri percentá znižuje atraktivitu peňažných fondov. Ide o konzervatívnu investíciu, no na rozdiel od vkladov v bankách investor vopred nevie, koľko v nasledujúcich mesiacoch zarobí. Podľa prepočtov Miroslava Janova z KD Investments peňažné fondy za posledné tri roky dosiahli priemernú výkonnosť na úrovni 2 až 2,5 percenta ročne. Akú dosiahnu v budúcnosti, sa dá len odhadovať.
„Ak chce niekto zafixovať peniaze na jeden rok, pravdepodobne bude termínovaný vklad dnes preňho lepší ako peňažný fond,“ hovorí Katarína Antoničová z Investičnej a Dôchodkovej.
Myslí si to aj Miroslav Ovčarik z Pioneer Investments. Podľa neho je viac ako štvorpercentný výnos, ktorý ponúkajú niektoré termínované vklady, z pohľadu peňažných fondov len ťažko prekonateľný. „Pre tých, ktorí chcú mať vyššiu istotu, je vklad v banke zaujímavou alternatívou,“ hovorí Ovčarik.
Termínované vklady alebo peňažný fond
Ešte v prvom polroku boli bankové produkty s úročením nad tri percentá skôr výnimkou. No to sa zmenilo. „Banky sa atraktívnymi úrokmi snažia získať pred zavedením eura koruny, ktoré doteraz neboli oficiálne v obehu. Buď pochádzajú zo sivej ekonomiky, alebo sú ,investované' pod vankúšom,“ hovorí analytik Symsite Research Vladimír Dohnal.
Ekonómovia tvrdia, že úročenie bankových vkladov nad štyri percentá vydrží do konca roka, a potom banky úroky znížia. Predpokladá sa, že klesnú úroky na medzibankovom trhu, od ktorých sa úročenie vkladov v bankách odvíja.
Porovnávajte
Či je pre niekoho výhodnejší termínovaný vklad na jeden rok, alebo dva roky, alebo peňažný fond, závisí aj od toho, či skutočne nebude peniaze potrebovať celý rok alebo dva roky. Pri predčasnom výbere z termínovaného vkladu treba rátať so sankciou v podobe nižšieho výnosu.
„Pri ročnom termínovanom vklade sa investor dostane k peniazom bez zrážky až pri jeho splatnosti, v prípade peňažných fondov má investíciu k dispozícii zhruba za jeden, dva dni,“ povedal Miloslav Mlynár z Tatra Asset Management.
Pri termínovaných vkladoch však klient neplatí vstupný poplatok ani poplatok za výber peňazí pri splatnosti. No treba sa pýtať aj na to, či banka neviaže výhodný úrok na podmienku, že si klient otvorí v banke aj bežný účet.
Napríklad OTP Banka, ktorá ponúka momentálne najvyšší úrok na ročnom vklade, ho viaže na podmienku, že si klient v banke kúpi niektorý z balíkov služieb.
Pri fondoch treba rátať so vstupným poplatkom. Ten sa pri peňažných fondoch spravidla pohybuje od 0,2 do 0,5 percenta z investovanej sumy. Investor platí aj poplatok za správu fondu či poplatok depozitárovi. Tie sú započítané už v aktuálnej cene jedného podielu.
Úroky, ktoré zverejňujú banky, sa zdaňujú 19percentnou zrážkovou daňou. Ak teda banka hovorí, že na ročnom termínovanom vklade ponúka úrok 4,5 percenta, v skutočnosti klient zarobí 3,645 percenta.
Zdaňujú sa aj výnosy v peňažných fondoch. Ak ide o domáci podielový fond, daň sa zrazí z výnosu pri výplate podielov. „Výnos zo zahraničných podielových fondov je daňovník povinný zahrnúť do základu dane a sám si musí odviesť daň prostredníctvom daňového priznania,“ vysvetlil riaditeľ ČSOB AM Vladimír Šošovička.
Pýtajte sa na výsledný úrok
Rozdiely sú aj v tom, ako banky rátajú výnos pri vklade na dva roky. Nie je to vždy tak, že sa v druhom roku dnes zverejnenou sadzbou úročí aj výnos dosiahnutý v prvom roku. Skutočný úrok tak môže byť o niečo nižší.
Slovenská sporiteľňa ponúka napríklad pri vklade na dva roky úrok štyri percentá ročne, no výnos vypočíta tak, že v skutočnosti dá klientovi ročný úrok pred zdanením zhruba 3,9 percenta.
VÚB banka dá klientovi pri dvojročnom termínovanom vklade na výber, či mu výnos dosiahnutý v prvom roku vyplatí hneď, alebo mu ho bude úročiť ďalej, avšak aktuálnou sadzbou v danom momente. A tá už nemusí byť 4,5 percenta.