MOSKVA, TAŠKENT. Rusko a Uzbekistan sa dohodli na spoločnej výstavbe nového plynovodu, ktorý bude slúžiť na vývoz uzbeckého a turkménskeho zemného plynu. Včera o tom v Taškente informoval ruský premiér Vladimír Putin. Moskva tiež dodá Taškentu moderné zbrane.
„Bola uzatvorená dohoda o začatí spoločných praktických štúdií na výstavbu nového plynovodu na uzbeckom území, aby sa zaručil rast exportov zemného plynu z Turkmenistanu a Uzbekistanu,“ povedal Putin.
Nový plynovod, ktorý má viesť od Kaspického mora do Ruska a dopravovať až 30 miliárd metrov kubických ročne, by umožnil Rusku mať pod palcom ohromné zásoby turkménskeho plynu. Putin údajne pristúpil na to, že Rusko bude kupovať plyn za takzvané európske ceny, teda za vyššie ako doteraz. Kedy by sa to malo stať, však nepovedal.
Podľa teraz platných pravidiel Uzbekistan predáva ruskému energetickému gigantu Gazprom svoj plyn za cenu, ktorá zodpovedá regionálnemu trhu. Napríklad vlani tak Taškent poskytol Rusom deväť miliárd metrov kubických plynu za sto dolárov za tisíc metrov kubických.
Rusko údajne tiež sľúbilo dodať Uzbekistanu vojenské technológie. „Dohodli sme sa na rozšírení našich vojensko-technických vzťahov,“ povedal Putin. To sa podľa neho prejaví na poskytovaní moderných zbrojných systémov a v rozvoji spolupráce medzi krajinami v tejto oblasti. Uzbekistan je bývalou ruskou republikou a v súčasnosti jeho verným spojencom.