BRATISLAVA. Kontinentálna hokejová liga má byť protipólom slávnej NHL, hovorí prezident KHL Alexander Medvedev.
Rusi však v mnohom prestížnu NHL kopírujú. Systém organizácie súťaže na divízie, pravidlá postupu do play off či zavedenie platového maxima (467 miliónov korún) pre účastníkov. Tých je v KHL dvadsaťštyri. Ruské kluby doplnili mužstvá z Bieloruska, Lotyšska a Kazachstanu. Do budúcnosti sa chce súťaž posunúť ďalej na západ.
„Máme v pláne vytvoriť súťaž, v ktorej bude 32 tímov. Keď sme KHL pripravovali, európske mužstvá nám nedôverovali, mali obavy. Teraz však môžu vidieť, že je to reálny protipól NHL. V budúcej sezóne by ligu mali doplniť kluby zo západu. Nie sú to len prázdne slová. V pláne sú mužstvá z Londýna, Paríža či Milána. Pracujeme na tom,“ povedal odvážne Alexander Medvedev, prezident ligy.
Alexander Ivanovič je významná postava. Nielen v hokeji, ale aj v ruskom priemysle. Je viceprezidentom plynárenského gigantu Gazprom. V jeho centrále sa uskutočnila aj tlačová konferencia k spusteniu KHL.
Gagarinov pohár
V novej súťaži budú tímy bojovať o Gagarinov pohár. Trofej je pomenovaná po slávnom astronautovi údajne preto, že posledný zápas súťaže je naplánovaný na 12. apríla. Deň Gagarinovho letu do vesmíru.
Trochu nezvyčajné. Rusko malo veľa skvelých hokejistov a v lige budú súperiť o pohár s menom astronauta. „Je symbolom našej krajiny. Symbolické je aj to, že on zaznamenal prelom v kozmonautike, my sa pokúšame o revolúciu v hokeji,“ odôvodňuje voľbu prezident Medvedev.
Ako bude trofej vyzerať, je stále neznáme. Vedenie súťaže najalo dizajnérov a majstrov. „Bude to veľkolepé,“ sľubuje Medvedev.
Tento rok sa bude súťažiť len na jednej úrovni, v KHL. Od budúceho roka sa pôjde podľa plánu známeho z NHL. Okrem hlavnej súťaže bude existovať juniorská liga a súťaž farmárskych klubov. V pláne je taktiež zavedenie vstupného draftu nováčikov. Systém získavania práv mladých hokejistov, ktorý sa osvedčil v NHL.
„O rok pripravíme draft ruských a európskych hráčov. Ak si hráča vyberie klub KHL a taktiež aj z NHL, nech sa hráč sám rozhodne, kde chce hrať. O pár rokov však budú naše kluby draftovať aj Američanov a Kanaďanov,“ dodal prezident novej súťaže.
Práve odchod hráčov z Európy a NHL bol veľkou témou posledných mesiacov. Rusko získalo viacero kvalitných hokejistov. Hviezdy však ostali v NHL. Hoci výškou príjmov sa nová súťaž americkej nielen blíži, ale v niektorých ohľadoch ju aj predčí.
Prenosy aj v Amerike
Rozpočty klubov sú porovnateľné so zámorskými, najvyšší má AK Bars Kazaň, podľa ruských zdrojov je to asi 55 miliónov dolárov. Nie všetky kluby si však môžu dovoliť, čo by chceli. Napríklad Barys Astana a Chimik Voskresensk disponujú ročne s desiatimi miliónmi.
Posledný ruský majstrovský titul získala Ufa, teraz má na víťazstvo v súťaži zálusk Magnitogorsk, ale aj Petrohrad, Kazaň, Omsk alebo Jaroslavľ.
V Rusku vyvoláva KHL veľké očakávania. Domáce médiá avizovali, že o televízne práva na zápasy sa zaujímali aj spoločnosti zo Severnej Ameriky. Medvedev tieto spávy potvrdil. Práva na KHL chce aj Eurosport, ktorý ľadový hokej doposiaľ prakticky nevysielal.
Svetoví hráči a výborný hokej majú získať Rusku veľkú slávu.
Redaktor denníka Sport expres si trochu zafantazíroval a napísal: Ak sa nám všetko vydarí, jedného dňa budú Sidneyho Crosbyho v jeho rodnom meste vítať ľudia s Gagarinovým pohárom a usporiadajú víťazovi KHL veľkolepú oslavu.