BRATISLAVA. Poslanci koalície lobujú za nové štátne úrady na východe Slovenska. Michal Lukša a Mikuláš Krajkovič zo Smeru navrhujú, aby úrady práce sídlili aj vo Svidníku a v Snine.
Poslanci sú okresnými predsedami Smeru v týchto mestách. Novými úradmi chcú dosiahnuť, aby mali miestni ľudia lepší prístup k ich službám.
Dnes obyvatelia okresu Svidník majú úrad práce v Bardejove, ľudia z okresu Snina v Humennom. Nie zakaždým však za nimi musia cestovať. Vo Svidníku aj v Snine sú totiž vysunuté pracoviská úradov práce, kde ich vybavia.
Úrady práce nielen pomáhajú ľuďom bez práce a chudobným, ale aj vo veľkom rozdeľujú peniaze zo štátneho rozpočtu a Európskeho sociálneho fondu. Prispievajú zamestnávateľom, obciam či neziskovým organizáciám.
Vysunuté pracoviská to robiť nemôžu, nemajú rozhodovaciu právomoc.
Hrozí lavína zmien
Lukšovi vraj ide iba o priblíženie služieb občanovi. „Veď keď sa pozrieme na mapu, okresu Snina vzhľadom na jeho rozlohu, počet obyvateľov a dostupnosť služieb, úrad práce prináleží,“ povedal. „Aj bežný život ukázal, že zrušenie bolo chybný krok.“
Metod Burák, ktorý za predchádzajúcej vlády riadil úrad práce v Stropkove, nepovažuje otvorenie zákona o sídlach úradov za šťastné.
„Ak k tomu dôjde, aj iné mestá môžu mať tendenciu osamostatniť sa,“ povedal terajší prednosta Mestského úradu v Stropkove.
So zmenou nesúhlasí ani Ivan Kleban, ktorý ho na úrade práce nahradil po zmene vlády. „Predkladatelia poslaneckého návrhu si ani neuvedomili riziko lavíny, ktorú svojím konaním môžu spustiť.“
Zriadenie dvoch úradov môže byť v rozpore so šetrením v štátnej správe, po ktorom volá premiér Robert Fico.
Rezort financií je proti
Poslanci sa do „budovania“ úradov vo svojich regiónoch pustili na vlastnú päsť.
Ministerstvo financií s ich návrhom zásadne nesúhlasí. Obsadenie týchto úradov by si vyžiadalo zvýšenie štátnych výdavkov, píše Radovan Majerský z ministerstva.
Ministerstvo sociálnych vecí, ktoré vedie Viera Tomanová zo Smeru, včera na našu otázku, či s návrhom súhlasí, neodpovedalo.
Vláda v októbri 2006 dala ministrom za úlohu, aby do konca roka 2007 znížili plánovaný počet úradníkov o 20 percent. Ústredie práce a 46 úradov, ktoré mu podliehajú, si úlohu splnili. Vlani prepustili 1460 z 9477 pracovníkov. Riaditeľ ústredia Ján Sihelský dokonca vyhlásil, že sa ešte k prepúšťaniu môžu vrátiť.
Prepúšťanie v tomto rezorte bolo iba otázkou času. Nezamestnaných ubúda, takže úradníci majú čoraz menej klientov.
To platí aj o východe Slovenska. Hoci okresy Svidník a Snina majú stále nadpriemernú nezamestnanosť, oproti minulosti je podstatne nižšia a ďalej klesá.
Riaditeľ úradu práce v Bardejove Viliam Holeva to nepovažuje za dostatočný argument. „Miera evidovanej nezamestnanosti a počet uchádzačov o zamestnanie je len jedným z kritérií.“
Holeva s poslaneckým návrhom súhlasí. Jeho úradu by ubudlo klientov a tým by sa podľa neho určite zlepšila starostlivosť o ľudí, ktorí by ostali.
Čo by sa zmenilo
K 46 úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré slúžia od roku 2004, by pribudli dva – vo Svidníku a v Snine.
Okres Svidník by sa vyňal z pôsobnosti úradu v Bardejove.
Okres Snina by prestal patriť pod úrad v Humennom.
Okres Medzilaborce by namiesto úradu v Stropkove patril pod úrad v Humennom.
(joč)