Kitesurfing je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich športov na svete
Po týždni modrej oblohy bez mráčika začalo naraz parádne fučať, nebo sa zatiahlo, zdvihli sa vlny. Turisti na chorvátskej pláži pri mestečku Rovinj sa halia do županov a uterákov. Zrazu všetci spozornejú. Nad píniami na brehu sa dvíha mohutný čierno-zelený drak, vietor ním myká napravo, naľavo, zápasia spolu, až kým draka pevne nechytí mladý muž. Ide k moru - v jednej ruke drak, v druhej doska. Pomedzi ostré skaly vojde do vody, nastúpi na dosku, drak nad hlavou a zrazu fičí. S vetrom opreteky. O pár sekúnd vidno len céčkový obrys draka ďaleko na mori. Žiadna jachta ani plachetnica či surf mu nestačia. A o chvíľu sa rúti späť, „divákom" na brehu predvedie vysoké skoky s otočkami, premetmi, zdá sa, akoby preletel aj ponad motorový čln. Krásne divoké divadlo trvá hádam hodinu, ľudia na dekách z jazdca nespúšťajú oči.
„Keby som ešte raz bola mladá, hneď by som sa na to dala. Vyzerá to úžasne," vzdychla si obdivne česká päťdesiatnička.
Ako na to?
„Netreba byť mladý, každý sa to môže naučiť. Ak chce a nie je úplné poleno," hovorí nám už doma úspešný snoubordista Rado Židek, o ktorom sa vie, že v lete snehovú dosku vymieňa práve za kiteboard - čiže dračiu dosku. Podľa údajov z internetu je kitesurfing momentálne najdynamickejšie sa rozvíjajúci šport. Kým pred desiatimi rokmi ho skúšalo pár desiatok nadšencov, dnes sa počet kitesurfistov odhaduje na štvrť milióna.
Vyzerá to nesmierne náročne, zdá sa, že človek potrebuje poriadnu silu v rukách aj v nohách.
„Vôbec to nie je také náročné. Netreba ani špeciálnu silu v nohách či v rukách," oponuje Rado Židek. „Veľkosť drakov je totiž prispôsobená hmotnosti človeka." Ako teda na to?
„Dôležité je najprv sa naučiť jazdu na doske - na vleku alebo za člnom, aby ste sa s doskou zžili. Ľahšie si na ňu zvyknú aj tí, ktorí vedia snoubordovať. Keď ste s doskou zžití, stačí už len naučiť sa ovládať draka. A to je, ako keď púšťate šarkana na lúke, hráte sa s ním a s vetrom," vysvetľuje Rado.
Dôležitý je vietor
Diváci na pláži mudrujú, aký je kitesurfing nebezpečný. Vietor vás môže odniesť na otvorené more alebo naopak hodiť do skál či do budov na pobreží.
„To sú prežité fámy!" nedá dopustiť na svoju vášeň Rado Židek. „Dnes sú už také bezpečnostné systémy, že sa vám nemôže nič stať. Ste pripevnený trapézom. Ak máte chladnú hlavu a nespanikárite, ľahko vyriešite každý problém. Keby sa niečo dialo, drak sa dá uviesť do pokojnej polohy a počkať."
Prečo našinec kitesurfistov nevidí tak bežne, ako napríklad surfistov? Pravdepodobne preto, že v destináciách, kam väčšinou chodia slovenskí dovolenkári, neveje pre kitesurfistov ten správny vietor. „Chorvátsko je najhoršie miesto na kitesurfing, fúka tam málo a nepravidelne. Rozfučí sa až na jeseň alebo zasa na jar. Z možností, kam sa dá dostať lacno a rýchlo, je najlepšie Grécko. Ale rajom pre kitesurfing je Stredná Amerika, Brazília, Dominikánska republika, Maurícius, Madagaskar, tam je to fantastický zážitok!" žiari Rado Židek.
A čo s drahým výstrojom? „Výbavu si už vôbec nekupujem. Všade sa dá požičať a nemusíte so sebou vláčiť toľko vecí a v lietadle platiť nadváhu," radí náš olympijský medailista. Aby vám výbavu požičali, musíte však väčšinou mať potvrdenie od inštruktora z kitesurfingovej školy, že nie ste úplný začiatočník, aby ste im ju nezničili
Výbava
Ťažný drak - kite - je základná časť výbavy. Vďaka svojej konštrukcii a veľkosti (od 3 do 16 m2) vie vyvinúť veľký ťah, čo umožňuje jazdcovi získať rýchlosť, prípadne sa nechať vyniesť do vzduchu. Drak sa ovláda systémom štyroch šnúr dlhých 20 - 25 m. Jazdec drží draka buď iba rukami (pri menších drakoch), alebo má na sebe trapéz, ku ktorému sú nosné šnúry pevne pripútané.
Trapéz - je názov pre pripútanie, ktoré má jazdec okolo tela a za ktoré je pripevnený drak. Existujú sedacie (okolo stehien) a bedrové trapézy.
Kiteboard - je kompozitová alebo drevená doska. Existuje niekoľko typov, predovšetkým jednosmerné a obojsmerné.
Neoprén - sa používa často, okrem jazdenia v mimoriadne teplých oblastiach za mierneho vetra.
Ako bezpečnostné prvky sa niekedy odporúčajú: nôž, prilba, záchranná vesta, protinárazová vesta, board-leash (šnúra, ktorá voľne spája dosku s jazdcom, aby mu neodplávala), signálne zariadenie, GPS.
„Snoubord a kitesurfing sa nedajú porovnávať. Oba športy sú však úžasné, v lete sa teším na jeden, keď sa blíži zima, neviem sa dočkať druhého. Celý rok sa mám na čo tešiť," hovorí Rado Židek, strieborný medailista v snouborde zo zimnej olympiády v Turíne.
Autor: Nina Kolesárová